• Search form

03.05.2014 | 22:56

Subverzivni kralj rok’n’raija

Subverzivni kralj rok’n’raija

Francuski pevač i autor alžirskog porekla Rašid Taha (Rachid), koji osvaja publiku karakterom, energičnim scenskim nastupima i jedinstvenim muzičkim izrazom, ali i društveno i politički  osvešćenim stavom, jedna je od zvezda Subversive festivala u Zagrebu, na kojem će održati koncet u Tvornici kulture i potom predavanje.

Rašid Taha gostuje prvi put u Zagrebu, u okviru evropske turneje, a dolazi 11. maja u Tvornicu kulture sa osmočlanim pratećim bendom, zahvaljujući saradnji Subversive festivala i Žednog uha.

Muzika Rašida Taha, koja je kombinacija različitih žanrova, popularna je i među ljubiteljima roka, panka, elektronike pa sve do orijentalnih ritmova, poput shaabija iraija. Zbog uspešnog spoja zapadne i orijentalne muzike, Rašid Taha je i dobio nadimak “kralj rok'n'raija”.

Prvo muzičko iskustvo stekao je krajem 70-ih godina u lionskom klubu indikativnog imena “Les Refoulé" (Odbačeni), u kojem je spajao muziku grupa Kleš (The Clasha), Led Cepelin (Zeppelin), Kraftverk (Kraftwerk), Boa Didlija (Diddley), Džonija Keša (Johnny Cash) sa arapskim urbanim pop i tradicionalnim izvođačima (Oum Kalthoum). Ubrzo je osnovao bend indikativnog imena Carte de Séjour (Boravišna dozvola), u kojem je nastavio da spaja arapske korene i francusko iskustvo.

Najveću pažnju privukao je ironičnom obradom poznate francuske rodoljubive pesme “Douce France”, povezujući je sa protestnim antirasističkim maršem pripadnika druge generacije magrebskih emigranata (marće de beurs). Iako je ta pesma ubrzo bila zabranjena na radiju, svi članovi francuskog parlamenta ipak su dobili po primerak, jer je Rašid Taha uspeo da nagovori tadašnjeg ministra kulture da svakom podeli po jednu.

Zanimljiva se anegdota, moglo bi se reći i urbana legenda, veže za to razdoblje njegove karijere: kada je 1981. otišao u Pariz na koncert Kleša, uspeo je da im da kopiju demo snimka svog benda. Iako nije dobio nikakvu povratnu informaciju, idućeg leta čuo je hit “Rock the Casbah”, zaključivši da su ipak preslušali snimku. I sam je obradio tu pesmu tri decenije kasnije, delomično prepevanu na arapski i odmah primećenu u taboru Kleša. Njegova verzija uvrštena je i na saundtrek dokumentarca o Džou Strameru (Joe Strummer) “The Future Is Unwritten”, a Mik Džons (Mick Jones) je postao kasnije čest gost na njegovim koncertima.

Samostalnu karijeru započeo je početkom 90-ih u Parizu, nastavljajući da spaja društveni angažman i aktivizam sa muzikom. Najupečatljiviji takav spoj bilo je njegovo performativno odricanje arapskog nasleđa kada je za album “Olé Olé” obojio kosu u plavo i nosio plave naočare, ironično se primičući zapadnjačkoj kulturi. Subvertirajući time socijalne i rodne norme, s jedne je strane doveo u pitanje francuske ksenofobične stavove o imigrantima i manjinama uopšte, a s druge strane arapsko stereotipno patrijarhalno shvatanje rodnih uloga.

Karijeru su mu do danas obogatile mnogobrojne saradnje sa poznatim muzičarima i producentima (Steve Hillage, Brian Eno, Mick Jones, Justin Adams, Cheba Fadela, Jeanne Added...).

Najveći njegov hit je “Ya Rayah”, prepevana klasična arapska elegija o migraciji, “Barra Barra”, kasnije zapažena zbog pojavljivanja na saundtreku za film Ridlija Skota (Ridley Scott) “Pad crnog jastreba”. Takođe, poznat je i po obradi “Rock El Casbah”, te pesmi “Kelma”, koju je Karlos Santana (Carlos) prepevao u “Migra” na svom planetarnom bestseleru “Supernatural”.

Rašid Taha je 2013. izdao svoj deveti samostalni album “Zoom”, gde “rockabilly i shaabi postaju prvi rođaci”, odražavajući harizmu osobe koja je odrasla pod uticajem Elvisa, bolivudskih filmova, špageti-vesterna i egipatskih melodrama.

Koncert u Zagrebu održaće u Tvornici kulture 11. maja, a dan kasnije održaće u bioskopu “Europa” predavanje u okviru konferencije Subversive festivala na temu migracija, Arapskog proleća, protesta u Bosni i Hercegovini, uloge umetnosti u krizom i recesijom devastiranoj društvenosti, nasilju u Ukrajini…

Subversive festival okupiće od 3. do 17. maja više od sto svetskih intelektualaca, naučnika, umetnika, filmskih autora i aktivista oko teme “Moć i sloboda u doba kontrole: mreže – ideologija – alternative”.

Sedmi Subversive ponudiće dosad najraznolikiji program, podeljen na filmski, forumski i konferencijski deo, Sajam angažovane književnosti i Školu savremene humanistike.

Festivalski sajt je www.subversivefestival.com, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav