• Search form

07.06.2021 | 23:07

Svetovi veštačke inteligencije

Svetovi veštačke inteligencije

Centar za promociju nauke (CPN) najavio je za jesen šesto izdanje programa art+science sa novim i uzbudljivim sadržajima inspirisanim veštačkom inteligencijom (AI), nastalim interdisciplinarnom saradnjom umetnika, naučnika i drugih aktera, a tim povodom pokrenuo je i virtuelnu platformu artandscience.rs, koja će objediniti sve aktivnosti kada su u pitanju spojevi nauke i umetnosti, kao i aktuelnosti, dešavanja i otvoreni pozivi na nacionalnom, evropskom i globalnom nivou.

Program šestog izdanja art+science zasnovan je na kritičkom i kreativnom sagledavanju, čitanju i tumačenju vrednosti, sistema i mogućnosti AI. Razvojem, analizom i primenom bave se na hiljade istraživača širom sveta koji znanja iz izrazito heterogenih disciplina i oblasti (kognitivne i neuro nauke, matematika, lingvistika, robotika, mašinsko učenje itd) usmeravaju ka kreiranju nove tehnološke stvarnosti. U takvom stremljenju i ubrzanoj hiperprodukciji sadržaja, mnoga ključna pitanja i teme su preskočeni ili apstrahovani, te je njihovo tumačenje ostavljeno onima koji su spremni na dublji, otvoreni i nesputani dijalog, naveo je CPN, najavljujući novo izdanje programa art+science u Beogradu i Novom Sadu.

Centralni deo manifestacije biće održan od 23. septembra do 23. oktobra u Muzeju nauke i tehnike u Beogradu, kao i u Galeriji Instituta Servantes, Naučnom klubu CPN-a i na drugim lokacijama. Pored izlaganja kompleksnih, izazovnih i često jedinstveno koncipiranih radova, publika će biti pozvana da se uključi i u brojne edukativne i prateće programe.

I ove godine radi se na produkciji pobedničkog rada nacionalne AI Lab selekcije za 2021. godinu, a to je BINEMA, dugoročni projekat proučavanja savremenog plesa kao pojave u naučnom kontekstu, koreografa Marka Milića. Rad se trenutno razvija u saradnji sa naučnim mentorima iz projekta Clean Cadet, finansiranog kroz prvi program za veštačku inteligenciju Fonda za nauku, dr Jelenom Slivkom i dr Nikolom Luburićem sa Fakulteta tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu. Kao nova iteracija Milićevog projekta BINEMA, ovaj rad teži približavanju naizgled distanciranih svetova i traženju tačaka spajanja i povezivanja.

Pored produkcije pobedničkog rada nacionalne AI Lab selekcije, ove godine će biti predstavljeno i jedinstveno naučno-umetničko istraživanje zasnovano na nizu susreta, radionica i zajedničkih promišljanja naučnika i umetnika, koje je dovelo do nastanka novog interdisciplinarnog tima. Tema istraživanja i intervencije aktera sa Akademije umetnosti i Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu je obrada i katalitičko predstavljanje velike baze podataka antropogenog zagađenja Dunava i doprinosa koji svi, kao pojedinci, (ne)svesno činimo svojim svakodnevnim postupcima.

Zajednički virtuelni program takođe se priprema i sa festivalom Ars elektronika u Lincu, najznačajnijom globalnom tačkom kada je u pitanju interdisciplinarno ukrštanje nauke, umetnosti i novih tehnologija. Festival Ars elektronika će se i ove godine dominantno realizovati u virtuelnom prostoru, povezujući brojne svetske lokacije i aktere od 9. do 13. septembra. Kao dugogodišnji partneri i saradnici, CPN će se publici tog festivala još jednom predstaviti kroz svoj Ars Electronica Garden Belgrade.

I šesto izdanje manifestacije art+science deo je programskih aktivnosti CPN-a u okviru projekta "Evropska laboratorija veštačke inteligencije" (European ARTificial Intelligence Lab − AI Lab), finansiranog kroz EU program Kreativna Evropa.

AI Lab okuplja 13 institucija koje se bave vezama umetnosti, tehnologije i društva. Pokretanjem dijaloga i iniciranjem interdisciplinarnih saradnji otvaraju se brojne teme koje generiše AI i analizira budućnost zasnovanu na ovoj supertehnologiji. Projekat se ne zadržava na tehnološkim aspektima, već prevashodno uzima u obzir i tumači kulturne, filozofske, etičke, psihološke i duhovne aspekte promena koje AI donosi.

Program art+science prepoznat je i kroz nacionalnu Strategiju pametne specijalizacije (4S), kao eksperimentalni spoj nauke i umetnosti za čije je sprovođenje i vrednovanje zadužen CPN.

(SEEcult.org)

Zoran Popovic, 'Ofelija Dzona Vilijama Voterhausa, 1910'
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r