Trikolaža Šejme Fere
Beogradska umetnica Šejma Fere predstavlja se u Galeriji Studentskog kulturnog centra u Kragujevcu izložbom “Trikolaža” sa radovima kojima komentariše potrošacko društvo i novo tehnološko doba, te poziciju pojedinca u takvom sistemu.
Izložba obuhvata tri serije kolaža koji u kontinuitetu nastaju od 2004. godine: Četkice - kolaži unutar pakovanja četkica za zube, Matine program - kolaž kao teatar i Minut kolaž - zbirke i zbrke masmedijskih slika.
Naslov “Trikolaža" podseća na reč trikotaža: radionica gde se izrađuje pletena roba, a prema rečima umetnice, sličnost je namerna.
U kolažima Četkice Šejma Fere, kako je navela, istražuje antropomorfnu formu (podseća na glavu, trup, stopalo) providne ambalaže četkica za zube. Transparentna školjka deformiše papirni sadržaj i istovremeno prikazuje oblik pakovanja i kompoziciju naglašene mnogostrukosti izraza, podsvesnih slika i nezgrapne figuracije. Nastali kolaž se skenira, digitalno obrađuje i štampa na šper-ploči u formatu 45x8cm.
Kroz kolažne slike Matine program Šejma Fere tematizuje pokušaj pojedinca da se adaptira masovnoj kulturi, rodnim stereotipima i ekonomskim standardima nametnutim spolja. Predstavljeni su slojevi običnog života koji pokušava da od delova ideja i slika iz homogenizovanog sveta masovne kulture dođe do ličnog izraza. Upotrebljeni su različiti materijali, stari i nađeni papiri, šeme za šivenje, stari udžbenici, statistike, dnevna štampa, fotografije kataloga nameštaja, turističkih brošura i modnih magazina, reklame i ambalaža, izmenjeni crtežom, bojom, kadriranjem i preklapanjem. Mrežom odnosa raznorodnog sadržaja gradi se nelinearna naracija i komentariše spektakl sveta potrošnje i usamljenost pojedinca u tako uređenom sistemu.
Sofi, diptih kolaž
Minut kolaž je serija slika i objekata koja ogleda na stanje čoveka uglavljenog u tehnološko doba, kulturu potrošnje i potrebu da se nađe smisao u tragovima i novoj upotrebi stvari. Metodom slobodnih asocijacija, kontrasnim odnosima reči i slika, Šejma Fere se poigrava sa apsurdnim aspektima i poplavom slika u potrošačkoj kulturi.
“Igrom sa elementima svakodnevice, kroz prevođenje, pomeranje, kalemljenje, menja se ustaljena definicija stvari i daje oblik i težina nevidljivim procesima. Upotrebom starog i nađenog materijala za građenje svojih radova, želim da pokažem da je sistem otvoren i da vrednost dobija u upotrebi”, navela je Šejma Fere, podsećajući i na reči kolažiste Džona Setzakera da ne želi da dodaje nove u svet slika, već da radi sa onim koje su već tu.
Palenta, kolaž
Šejma Fere je diplomirala slikarstvo i grafiku na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu.
Njene skorašnje izložbe su "Matine program" u Galeriji Kolarčeve zadužbine, "Lepe srpske umetnosti" u Ostavinskoj galeriji u Beogradu, AIR u galeriji Ravnikar u Ljubljani i KOL u galeriji Luis Adelantado u Valensiji.
Dobitnica je posebne nagrade za slikarstvo Fondacije Aleksandar S. Onazis.
Radovi joj se nalaze u više javnih kolekcija (Šumarski fakultet i Fakultet organizacionih nauka Univerziteta u Beogradu; Ogranak SANU u Novom Sadu; Kolekcija Međunarodnog bijenala umetnosti u Pekingu; Narodni muzej likovnih umetnosti, Tajvan, Muzej umetnosti, Vila Nova de Cerveira).
Živi i radi u Zemunu, u statusu samostalnog umetnika.
Izložbu u kragujevačkom SKC-u otvoriće 12. novembra umetnica Milica Rakić, a biće je moguće obići do 5. decembra.
(SEEcult.org)