• Search form

13.04.2016 | 23:07

U slavu duha pobune

U slavu duha pobune

Umetnik Marko Vojnić Gin iz Pule predstaviće se prvi put samostalno u Beogradu izložbom “Ovaj grad je strani film bez titlova”, koja će biti otvorena 15. aprila u kafe-galeriji Topolska 18 u okviru projekta “Umetnički dijalogGalerije Alt, posvećenog umetnicima mlađe generacije iz regiona.

To je prva od 12 planiranih izložbi koje Galerija Alt, prema autorskoj koncepciji Gabriele Vasić, namerava da realizuje kao deo svog godišnjeg programa kojim se artikulišu interkulturalnost, relacioni i tehnokulturni – medijski generisani aspekti umetničkog stvaralaštva savremenih vizuelnih umetnika mlađe generacije.

Vojnić će na otvaranju izložbe puštati borbene pesme (Canti di lotta), a posetioci će moći da se upoznaju sa njegovim grafikama sa citatima iz filmova italijanskih filmskih stvaralaca iz 60-ih i 70-ih godina 20. veka – umetnošću koja takođe poziva na pobunu.

Izložbu čini mapa grafika od šest listova od kojih svaki reinterpretira određene filmske citate. Kao motivi na tim grafikama poslužile su uvodne špice italijanskih filmova iz 60-ih i 70-ih (Ljubav i anarhija Line Vertmiler, Otac gazda braće Tavijani, Pomrčina Mikelanđela Antonionija, Ptičice i ptičurine Pjera Paola Pazolinija, Ljubav i bes grupe autora…), kao i italijansko-sovjetskog filma “Nostalgija” (1983) Andreja Tarkovskog, pri čemu su nazivi grafika istovetni filmskim. Kroz aproprijaciju citata iz sveta filma, Vojnić uspostavlja dijalog sa kulturnim, filmskim nasleđem i emancipatorskim ideologijama 20. veka, pozivajući njihovo promišljanje (socijalizam, avangarda, anarhizam, feminizam), navela je Gabriela Vasić u tekstu povodom izložbe.

Tematski okvir filmova koje citira Vojnić odnosi se na društvena i ekonomska pitanja koja su aktuelna i danas: klasnu borbu, društvenu svest, nepravdu, otuđenost, rat, ljudska prava, društvenu marginu, konzumerizam, solidarnost…

Dekonstrukcijom filmskog narativa na ravan teksta i preuzetih kadrova, tj. sadržaja grafika, Vojnić propituje svoju poziciju kao građanina i kao autora unutar potrošačke i medijske kulture. Uvođenjem citata iz medija filma u medij grafike, Vojnić vrši konverziju značenja koje nosi preuzeti citat, uspostavljajući korelaciju sa aktuelnim političkim i društvenim gibanjima u Puli i Hrvatskoj. U tom smislu, sam citat je povod za ponovno promišljanje i artikulaciju ličnog doživljaja savremenog momenta, kao i aktuelnih društveno-političkih dešavanja u post-socijalističkoj Hrvatskoj.

Vojnićev umetnički postupak blizak je tradiciji avangarde, koja se još od dadaizma koristila nekim vidom prisvajanja atributa, materijala, stilova, jezika, objekata ili slika svojih prethodnika. U njegovom radu oseća se i duh pobune, bliske pank generaciji, koji se ogleda i u samom postupku nastanka njegovog rada, kroz saradnju sa pulskom inženjerskom zadrugom “Praksa”, u kojoj su te grafike i izrađene u tehnici sito-štampe, a producirane u duhu DIY (Do it yourself) filozofije i kulturne proizvodnje. Time se ističe nezavisna pozicija autora u odnosu na društvenu klimu koju tematizuje.

Prema rečima Vojnića, u osnovi interpretacije njegovog sveta stoji pobuna, a ne revolucija: “Pobuna pripada pojedincu, to je čin neposlušnosti, radikalno otrgnuće od svakog oblika vlasti. Revolucija je nacrt nekoliko osoba i okovana je ideološkim, religioznim, tržišnim i drugim granicama. Sve revolucije se rađaju na ulicama i završavaju u parlamentu”.

Rođen 1980. godine u Puli, Vojnić je diplomirao 2007. na Akademiji likovnih umetnosti u Zagrebu, gde je potom upisao doktorske studije.

Samostalno izlaže od 2002. godine, a 2010. boravio je u rezidencijalnom programu Flux Factory u Njujorku. Od 2009. do 2015. radio je kao asistent na Akademiji likovnih umetnosti u Zagrebu, a trenutno radi kao spoljni saradnik na Tekstilno-tehnološkom u Zagrebu i u Arheološkom muzeju Istre u Puli.

Vojnić je i jedan od osnivača novog umetničkog kolektiva BukaNoise, koji deluje u prostoru DC Rojca kao nevladina, neprofitna organizacija u području savremenih vizuelnih umetnosti, izvođačkih umetnosti i plesa, filma i videa, kao i autorske muzike i DJ kulture.

Izložba “Ovaj grad je strani film bez titlova” u Topolskoj 18 biće otvorena do 24. aprila.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r