• Search form

20.04.2013 | 11:21

U slavu knjige i čitanja

U slavu knjige i čitanja

Svetski dan knjige i autorskog prava, 23. april, proslavlja se ove godine u Beogradu i gradovima širom Srbije desetodnevnom manifestacijom pod sloganom “Svi smo mi čitaoci”, kojom se skreće pažnja na važnost knjige i čitanja, kao i ulaganja u književnost.

Centralna manifestacija, Festival knjige, organizovana je na Svetosavskom platou kod NBS, a uz raznovrstan program, izdavači nude i popust od 15 odsto na svoja izdanja koja već nisu na popustu.

Nagrađivani pisci Svetislav Basara i Aleksandar Gatalica, te predsednik Udruženja izdavača i knjižara Srbije (UIKS) Dejan Papić - u ime organizatora, istakli su na otvaranju Festivala knjige važnost čitanja i brige o knjizi.

Gatalica, dobitnik NIN-ove i još nekoliko značajnijih nagrada za 2012. godinu - za roman “Veliki rat”, poručio je da se u knjige i književnost mora stalno ulagati.

Na inicijativu NBS, kako je istakao, formiran je organizacioni odbor povodom Svetskog dana knjige, u kojem su se našli i predstavnici ministarstava kulture i prosvete, Sekretarijat za kulturu Beograda, Biblioteke grada Beograda (BGB), Bibliotekarskog društva Srbije, UIKS i Uruženja profesionalnih izdavača Srbije, pripremivši raznovrstan program koji će biti održan u više od 25 gradova širom zemlje.

U okviru Festivala knjige, na platou kod NBS do 28. aprila organizovan je program namenjen najmlađim čitaocima (subotom i nedeljom od 10 do 17 časova, radnim danima od 16 do19).

Do 28. aprila organizovani su i popusti za kupovinu knjiga u knjižarama, na internetu i u klubovima čitalaca od 15 do 30 odsto - za sve koji imaju člansku kartu bilo koje biblioteke u Srbiji.

Izdavačke kuće su i same ponudile velike popuste na svoja izdanja.

Posebno raznovrstan program najavljen je za Svetski dan knjige, 23. april.

Kanadski ambasador Roman Vaščuk uručiće NBS donaciju knjiga kanadske ambasade, a u centralnoj biblioteci biće održan i okrugli sto posvećen autorskom i srodnim pravima, te promocija knjige “Manastiri Fruške Gore”, u izdanju “Prometeja’.

U BGB će biti otvorena izložba “Pamtiću sve” o životu i stvaralaštvu Desanke Maksimović, povodom 20 godina od smrti i 115 godina od rođenja te velike pesnikinje koja je, inače, svečano otvorila BGB.

Osnovni koncept te izložbe, koja će biti otvorena do 16. maja, jeste da se prikupljenom građom (fotografije, dokumenta i TV emisija RTS-a) prikažu najvažniji momenti iz života i stvaralaštva Desanke Maksimović, a kao poseban segment, na velikim plakatima biće predstavljene cele pesme ili odlomci iz različitih perioda njenog stvaralaštva. Autorka izložbe je Olga Krasić Marjanović.

Najavljena je i monodrama “Oporuke Desanke Maksimović” koju će u Rimskoj dvorani izvesti Rada Đuričin.

BGB organizuje 23. aprila i popularnu akciju “Svi smo u biblioteci”, u okviru koje poznate ličnosti rade kao bibliotekari (Maja Odžaklijevska, Zoran Kesić, Aca Seltik, Ivana Zarić, Usnija Redžepova, Gorica Popović, Ružica Sokić, Sergej i Branislav Trifunović…).

Posetiocima BGB biće predstavljena 23. aprila i knjiga Danijela ĆorovićaCrveno svetlo”, dok će 25. i 26. aprila biti održan poseban program namenjen deci.

BGB je, u saradnji sa Radio Beogradom, organizovala i humanitarnu akciju “Knjiga solidarnosti” radi prikupnjanja knjiga za dečja prihvatilišta u Srbiji.

Svi Beograđani su pozvani da donesu u BGB knjige koje im ne trebaju ili koje žele da poklone.

Manifestaciji povodom Svetskog dana knjige pridružio se i Muzej istorije Jugoslavije koji će otvoriti za publiku ličnu biblioteku Josipa Broza Tita.

Na Svetski dan knjige, radi podsticanja čitanja, važiće popust od 50 odsto na učlanjenje u BGB i NBS, kao i na sva izdanja Pedagoškog muzeja u Beogradu.

U NBS je i za 24. april najavljen raznovrstan program, pa će uz predavanje Vere Mihaljević “Lokalitet Kosančićevog venca u svetlu projekata 21. veka”, biti otvorena i izložba “Romske knjige” i Romski kutak NBS u prostoru ispred Centralne čitaonioce.

Najavljena je i promocija knjige Darka Tanaskovića “Neosmanizam” na engleskom jeziku (Neo-
Ottomanism: A Doctrine& Foreign Policy).

Na Filološkom fakultetu 24. aprila profesor Albert Bekhorst održaće radionicu “Informaciona pismenost - edukacija edukatora”.

Manifestacija u Beogradu obuhvata, između ostalog, i program za decu “Bibliotekari pričaju priče” u Dečjem odeljenju BGB 26. aprila.

Manifestacija povodom Svetskog dana knjige biće održana i u Valjevu, Sremskoj Mitrovici, Užicu, Čačku, Nišu, Novom Kneževcu, Knjaževcu, Kikindi, Subotici, Kruševcu, Somboru, Kovačici, Boru, Kraljevu, Velikom Gradištu, Kladovu...

U Matičnoj biblioteci u Kruševcu tako je otvorena izložba “Belle Epoque - nedozvoljeni optimizam” na kojoj učestvuje dvadesetak izdavača.

V.d. direktora NBS Dejan Ristić i gradonačelnik Kragujevca Veroljub Stevanović posetiće 22. aprila kragujevačku Matičnu biblioteku “Vuk Karadžić” i označiti početak izgradnje piramide od knjiga koje su namenjene školama i ustanovama socijalne zaštite u tom gradu.

Povodom Svetskog dana knjige, specijalne popuste ponudili su i izdavači, pa je tako jedna od najvećih izdavačkih kuća Laguna najavila za 23. april akciju tokom koje će u njenom lancu knjižara Delfi i Klubu čitalaca biti moguće nabaviti knjige i za jedan dinar.

Ponuda važi za deset naslova koji nisu već na popustu (Zločini, Ferdinand fon Širah; Flešmen, Džordž Mekdonald Frejzer; Prekrijte joj lice, P. D. Džejms; Svet najbolji od svih, Kim Monzo; Kazanova mi je rekao, Suzan Svon; Ka jugu, Dani Laferijer; I onda mi pojede tipomamce, Luiz Renison; Zemljopiščeva biblioteka, Džon Fasman; Praotac, Brus Fejler i Ne znam kako joj polazi za rukom, Alison Pirson).

Na toj akciji će važiti članski i količinski popusti (popust ne važi za knjige na akciji 3 za 999 i na akciji u saradnji sa nedeljnikom “Vreme”).

Za sve članove biblioteka Laguna je za 23. april u svim knjižarama Delfi najavila i popust od 15 odsto na svoje naslove koji nisu na već postojećim akcijama. Takođe, u nedelji u kojoj se obeležava Svetski dan knjige na sajtu knjižara Delfi važi specijalan popusti od 20 odsto na sve Lagunine naslove, zatim 25 odsto na naslove sa aktuelne top-liste i 15 odsto na naslove drugih izdavača. Moguće je obezbediti i knjigu sa potpisom autora koja će biti na popustu od 20 odsto, a uz svaku kupovinu pripremljeni su i pokloni iznenađenja.

Svetski dan knjige obeležava se 23. aprila zbog simbolike tog datuma za svetsku književnost - 1616. godine su na taj dan preminuli Servantes, Šekspir i De la Vega, a ujedno je i datum rodjenja ili smrti još nekoliko uglednih autora (Maurice Druon, Haldor K.Laxness, Vladimir Nabokov, Josep Pla i Manuel Mejía Vallejo).

Odajući počast tim autorima i njihovim delima, UNESKO je 1995. godine na Generalnoj konferenciji proglasio 23. april Svetskim danom knjige, u želji da ohrabri sve, a posebno mlade, da otkriju zadovoljstvo čitanja i izraze poštovanje nezamenljivom doprinosu svih koji su doprineli društvenom i kulturnom razvoju čovečanstva.

Ideja o praznovanju Svetskog dana knjige potiče, inače, iz Katalonije i tradicije deljenja ruže uz svaku prodatu knjigu 23. aprila.

Program manifestacije povodom Svetskog dana knjige u Srbiji nalazi se u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, odnosno U PRILOGU

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav