• Search form

02.02.2017 | 16:10

Uvod u izložbu Biljane Ćirić

Uvod u izložbu Biljane Ćirić

Kulturni centar Beograda najavio je za početak leta veliku izložbu nezavisne kustoskinje Biljane Ćirić, koja živi i radi u Šangaju, a prethodiće joj serija razgovora sa pozvanim umetnicima, koja bi trebalo da posluži kao metod razmišljanja o tome da li izložba međunarodnog karaktera može da doprinese lokalnoj umetničkoj sceni, kako i na koji način.

Izložba “Kada se Drugi susreće sa drugim Drugim, šta nije bitno?” biće otvorena od 6. juna do 1. jula u sva tri galerijska prostora KCB-a, a kako je najavljeno, pokušaće da istraži “uzroke života između i teškoće koje dovode do sistematskog iseljavanja/premeštanja i do nadmetanja za mesto na karti, za koje smo spremni da žrtvujemo svoje osnovne egzistencijalne principe”.

Uvod u izložbu je serija razgovora sa umetnicima, počev od 4. februara, kada u Likovnoj galeriji gostuje Li Kit (Lee) iz Hong Konga.

Da li izložba, kao format koji sve više pothranjuje potrošačku logiku kulturne produkcije, može da uobliči aktuelni trenutak ili da ga pak proizvede? Postavljajući pitanja, izložba Biljane Ćirić predlaže dugoročnije angažovanje u lokalnom kontekstu, kroz brojna okupljanja i gostovanja umetnika koja će uticati na način na koji će sama postavka biti osmišljena/struktuirana.

Li Kit je jedan od prvih umetnika koji je pozvan da učestvuje na izložbi, a prvi dolazak u Beograd iskoristiće za istraživanje.

Rođen 1978. u Hong Kongu, Li Kit radi i na Tajvanu.

Samostalne izložbe imao je u Gentu (A small sound in your head, S.M.A.K, 2016); Mineapolisu (Hold your breath, dance slowly, The Walker Art Centre, 2016); Tokiju (The voice behind me, Shiseido Gallery, 2015); Njujorku (How are things on the west coast?, Jane Lombard Gallery, 2014); Veneciji - You (you), 55. Bijenale umetnosti, 2013; Šangaju (Every breath you take, Minsheng Art Museum, 2012); Pekingu (House M, The Pavilion, 2012; This is not an easy thing, Arrow Factory, 2012)…

Takođe, učestvovao je na grupnim izložbama kao što su Šardža bijenale, UAE (2015); Ural Industrial Biennial, Jekaterinburg, (2015); Room Service, Staatliche Kunsthalle, Baden Baden, (2014); Beating in the Bush, Bonnefantanmuseum, Mastriht, (2014); Hugo Boss Asia Art, Rockbund Museum, Šangaj (2013); The Ungovernables, New Museum, Njujork, (2012); Print/Out, MoMA, Njujork (2012); Platform in Kimusa, Seul (2009); Friends of the Divided Mind, Royal College of Art, London (2009); Sprout From White Night, Bonnier Kuntshall, Stokholm (2008)…

Sledeće gostovanje povodom izložbe Biljane Ćirić najavljeno je za april, kada dolazi kineska grupa umetnika Birdhead.

Biljana Ćirić diplomirala je na Univerzitetu u Beogradu 2000. godine, a postdiplomske studije završila u Šangaju, gde živi i radi kao nezavisna kustoskinja već 15-ak godina. Autorka je niza međunarodno relevantnih izložbi u Kini, a 2015. bila je kokustoskinja trećeg Uralskog industrijskog bijenala u Jekaterinburgu u Rusiji.

Između ostalog, priredila je knjigu “A History of Exhibitions: Shanghai 1979-2006, posvećenu izložbama koje su organizovali sami umetnici u Šangaju  u periodu od dve i po decenije. Ta knjiga sa obiljem arhivskog materijala predstavljena je 2014. na izložbi “Kao što je novac papir, tako je i galerija soba” u galeriji Osage fondacije u Šangaju, a nazvana je citatom umetnika Mladena Stilinovića iz njegovog manifesta “Pohvala lenjosti” iz 1993.

Prošle godine predstavila se u Kadist fondaciji u Parizu izložbom “Habits and customs of... sa radovima umetnika iz Srbije (Siniša Ilić), Australije, Singapura, SAD i Kine.

Među izložbama koje je priredila su i “Institution for the Future” (2011), “Alternatives to Ritual” (2012-13), “One Step Forward, Two Steps Back - Us and Institution” (2013), samostalna izložba britansko-nemačkog umetnika Tina Segala u UCCA u Pekingu (2013)...

Biljana Ćirić inicirala je 2013. platformu “From a History of Exhibitions Towards a Future of Exhibition Making”, a 2014. godine, sa nezavisnom kustoskinjom Majom Ćirić iz Beograda, i razvojni projekat “Gift Exchange Residency”, čiji je cilj da poveže prostore kojima nedostaje komunikacija u globalnom sistemu umetnosti, a imaju slične karakteristike i pozicije. U okviru tog projekta, umetnik Vladimir Nikolić gostovao je u Tajms muzeju u Gvangdžou, a u Beogradu je boravila umetnica Yu Ji iz Kine.

Izložba u Kadist fondaciji biće otvorena do 30. aprila.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav