• Search form

29.05.2014 | 22:01

Vlatka Horvat otvara Apoteku

Vlatka Horvat otvara Apoteku

Apoteka – prostor za savremenu umetnost u Vodnjanu započinje ovogodišnju sezonu izložbom Vlatke Horvat “Što ostaje” - prvom u okviru programske koncepcije “Privremeni susreti” u kojoj će sukcesivno predstaviti i radove Igora Eškinje i Damira Očka.

Nova sezona Apoteke, čija je kustoskinja Branka Benčić, počinje zapravo dvostrukom izložbom Vlatke Horvat – u Vodnjanu će 31. maja biti otvorena izložba “Što ostaje”, a 30. maja u MMC Luka u Puli izložba “Prema planu”.

Radovi Vlatke Horvat usredotočeni su na gestove reorganizacije prostora, te prostornih i društvenih odnosa predmeta, tela i elemenata arhitekture. Interes umetnice, kako je navela Branka Benčić, usmeren je na protivrečnosti i neizvesne aspekte interakcija subjekta i objekta, te konteksta i okvira unutar kojih se oni susreću. Umetnički postupak Vlatke Horvat spaja minimalizam konceptualističke prakse s nestabilnim performativima improvizacije, prisvajanja, ponavljanja, testiranja, ponovljenih pokušaja…

Vlatka Horvat radove realizuje u nizu različitih medija - instalacija, objekata, kolaža, fotografija, videa, tekstualnih radova i performansa, a bez obzira na odabir korišćenog medija, njeni radovi na različite načine uokviruju određene egzistencijalne uslove, stanja i emocije, uspostavljajući nove odnose koji indukuju proizvodnju različitih, višeslojnih značenja. U video animaciji putem “rastavljenog” tela autorka stvara bizarne, apsurdne hibride, dok lomovi tela upućuju na gubitak perspektive, gubitak središta, ravnoteže, te nestabilnost i fragmetaran karakter naših identiteta.

      Vlatka Horvat, Prema planu

Što ostaje” je tekstualan rad namenjen “uzimanju” i sastoji se od hrpe papira. Svaki pojedinačni list obeležen je crvenim pečatom koji je izradila autorka, ispisan rečima “što ostaje”, a publika je pozvana da uzme list sa vrha hrpe. Vremenom je sve manje i manje papira. Rad govori o procesu polaganog nestajanja , te o tragovima koji ostaju. Jezičnkm igrom reči i doslovnih značenja, “Što ostaje” referiše se sam na sebe. Ukazujući na ono što se događa hrpi papira koja se stalno smanjuje, ukazuje na status i proces nestajanja umetničkog dela. Osim toga, “Što ostaje” se može shvatiti kao suptilan omaž prostoru napuštene apoteke, ukazujući na ono što (od njega) ostaje - (apoteka) prostor za savremenu umetnost, koji mu je udahnuo novu svrhu i novi život.

Izložba “Što ostaje” prva je u okviru serijala “Privremeni susreti”, usmerenog na propitivanje prostornih odnosa i interakcija objekata/predmeta i subjekata, konceptualizaciju procedura, postupaka i odnosa unutar umetnickog dela, sistema umetnosti i galerijskog prostora.

Privremeni susreti” rezultiraju kao (grupna) izložba konstituisana u vremenu, izložba koja se ne shvata “kao fiksna i dovršena konstelacija”, već se iz etape u etapu, tokom nekoliko meseci, transformiše i menja. Ujedno, bavi se modelom i formatom izložbe kao načinom izlaganja, gramatikom i tipologijom “samostalne” i “grupne” izložbe.

Izložbe Vlatke Horvat organizovane su u saradnji MMC Luka i Apoteke, a u oktobru će gostovati u Galeriji SC u Zagrebu.

Vlatka Horvat (rođena 1974. u Čakovcu) imala je samostalne izložbe u Portlandu (Disjecta Contemporary Art Center), Bostonu (BU Art Gallery), Cirihu (annex14), Njujorku (Rachel Uffner Gallery, the Kitćen), Berlinu (Zak|Branicka)…

Realizovala je autorske projekte za Volt Bergen, Marta Herford Museum, Oktobarski salon (Beograd), MoMA PS1 (New York), Galerija Škuc (Ljubljana) i 11. Istanbulski bijenale.

Nakon 20 godina provedenih u SAD, trenutno živi u Londonu, gde je 2009. doktorirala na odeljenju za vizuelnu kulturu i performans na Roehampton University.

Radove Vlatke Horvat zastupaju galerije Zak| Branicka (Berlin), Rachel Uffner (NJujork) i annex14 (Cirih).

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r