• Search form

16.07.2010 | 08:28

Vođenje kroz Žensku stranu

Posetioci Muzeja istorije Jugoslavije (25. maj) imaju priliku 17. jula u podne da obiđu izložbu “Ženska strana” uz vođenje Une Popović, jedne od autorki tog projekta koji sagledava položaj i ulogu “nove žene” u socijalističkom društvu, posebno predstavljajući kako je izgledao dan u životu radne žene sredinom 20. veka.

Vođenje kroz Žensku stranu

Posetioci Muzeja istorije Jugoslavije (25. maj) imaju priliku 17. jula u podne da obiđu izložbu “Ženska strana” uz vođenje Une Popović, jedne od autorki tog projekta koji sagledava položaj i ulogu “nove žene” u socijalističkom društvu, posebno predstavljajući kako je izgledao dan u životu radne žene sredinom 20. veka.

Prikupljanjem i istraživanjem podataka o životu, radu i organizovanju žena od Drugog svetskog rata do kraja 50-ih, ispituje se kako ženska društvena participacija kao oblik takozvane emancipacije (političke, ekonomske, obrazovne) u socijalističkom društvu, ali i kao intimna, osobena, privatna sfera.

Kroz zvanična dokumenta, fotografije, likovna dela, intervjue, televizijske emisije, filmove, originalne svakodnevne predmete iz tog vremena a, naročito ženske časopise, rekonstruisani su različiti aspekti “ženskog sveta”, a pitanja ravnopravnosti, pravno - ekonomskog izjednačavanja, braka, porodice, mode toga vremena, prepoznaju se kao ključna, oko kojih su se životi i identiteti žena formirali i identifikovali.

Period od 1940. do 1960. godine, koji je predstavljen na izložbi, čini osobeno razdoblje u ženskoj istoriji - u ratnom periodu žena dostiže perspektivu samostalnosti i društveno političke ravnopravnosti, postaje saborac u borbi i jednako društveno odgovorno biće, ali već početkom 50-ih, tokom perioda stabilizacije zemlje, njena društveno-angažovana uloga kao da se “stišava” i ona se vraća na ranije ustanovljenje uloge reproduktivno-porodičnog okvira. Uplivom masovne kulture 50-ih i 60-ih, prema navodu autorki izložbe, došlo je do reafirmacije stereotipnih funkcija žene, pa ej sve više posmatrana i određivana na nivou simbola lepote i poželjnosti.

Kustoskinje izložbe opredelile su se da ta pitanja istraže i prezentuju kroz formu “ jedan dan u životu radne žene”. Ovaj model “svakodnevice hronološki, ali nelinearno punktira osnovne uloge žene u tom periodu, kao i to kako su se zvanično, društveno te uloge predstavljale.

Segmenti izložbe podeljeni su na delove ili trenutke sa kojima se susreće žena svakoga dana: porodica, domaćinstvo, posao, slobodno vreme, moda itd.

Uvodni deo izložbe je posvećen aktivnostima Antifašističkog fronta zena (AFŽ), čiji je jedan od glavnih zadataka bila borba za ravnopravnost, jednakost polova i kulturna emancipacija žena. Na izložbi je predstavljen i časopis “Žena danas” koji je odigrao značajnu ulogu u podizanju svesti žena kao i njihovom uključivanju u društveno politički život.

Prikazani su i video snimci intervjua sa ženama koje kroz lično iskustvo govore o poimanju socijalističkog perioda, privatnim i poslovnim mogućnostima, šta je najviše oblikovalo njihove živote i svakodnevicu...

Izložba “Ženska strana”, otvorena do 1. avgusta, a organizovana je u saradnji MIJ i Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, a osim Une Popović, kustoskinje MSUB, koautorke su i Marija Đorgović i Ana Panić iz MIJ (www.mij.rs).

*Foto: Ivan Petrović

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav