• Search form

01.07.2014 | 14:08

Zaboravlјena slika Šuputa

Zaboravlјena slika Šuputa

Zaboravlјena slika Bogdana  Šuputa “Rudokop Ljubija”, najveća u njegovom opusu, pronađena je u fundusu Narodne i univerzitetske biblioteke Republike Srpske u Banjaluci, a Muzej savremene umetnosti RS predstaviće je javnosti u okviru izložbe “Dobrović, Šumanović, Konjović, Šuput - Evropski konteksti” od 2. do 22. jula.

MSURS izlaganjem te slike želi da podseti da se ove godine obeležava sto godina od rođenja Šuputa, streljanog od okupatora u Drugom svetskom ratu u 28. godini.

Šuput je za sobom ostavio malobrojan opus, od čega su 84 ulјa na platnu, pa je naročito značajna činjenica da se njegova slika čuva i u Banjaluci, istakao je MSURS povodom slike “Rudokop Ljubija”, koja je nastala 1940. godine, kada se Šuput obreo na području rudnika gvozdene rude Ljubija u potrazi za novim slikarskim motivima.

Šuput je u Ljubiju stigao na poziv inženjera Aleksandra Vulića, graditelјa Gradskog mosta u Banjaluci, za koga se pretpostavlјa da je kasnije bio i vlasnik slike. U Banjaluci je Šuput boravio i prethodne, 1939. godine, posetivši svog brata, inženjera Žarka Šuputa.

Fasciniran neobičnim izgledom predela, Šuput je naslikao platno velikih dimenzija prikazavši stepenasti pejzaž površinskog kopa Ljubije. Na slici preovlađuje topli, mrki tonalitet, što nije bila česta pojava na Šuputovim slikama.

O tome je pisao i bratu Žarku Šuputu 3. jula 1940. godine: “Slikanje u rudniku ‘Jugočelika’ prihvaćam već samim tim što ću moći slikati veću dimenziju... Ja mislim da bi najbolјe bilo 1. avgusta, možda i ranije, pa recimo da ostanem do 25-og. Jer za 25 dana rada, ceo dan, mogu valјda naslikati što nameravam. Materijal je spreman, platno nosim u rolni te bi ga u Banjaluci napeo. Zato bi mi ti mogao kod stolara poručiti jedan blind ram za jednu veliku sliku, tako da ga ne moram čak odavde nositi. Novaca imam, pa sad ostaje na tebi kad da dođem...”

U dosadašnjoj stručnoj literaturi posvećenoj Šuputovom delu o slici “Rudokop Ljubija” nema dovolјno podataka i do sada se smatralo da joj je izgublјen trag, pa je njeno otkriće u fundusu Narodne i univerzitetske biblioteke RS, kako ističe MSURS, dragocen podatak za stručnu javnost.

Rođen 1914. godine u Sisku, Šuput se sa porodicom 1923. doselio u Novi Sad, gde je pohađao Državnu mušku gimnaziju. Školovanje je nastavio 1932. godine na nastavničkom odseku Umetničke škole u Beogradu.

Družio se sa Milivojem Nikolajevićem, Ljubicom Cucom Sokić i Peđom Milosavlјevićem.

Zahvalјujući odluci Matice srpske da nagradi talentovanog slikara, putovao je 1937. u Pariz na Međunarodnu umetničku izložbu.

Slikarsko školovanje nastavio je 1936. godine na akademskom tečaju Umetničke škole u Beogradu, ali ga je napustio 1938. da bi usavršavanje nastavio u Parizu. Iz Pariza se vratio 1939. Vojni rok služio je u Sarajevu 1940. Po izbijanju Drugog svetskog rata dospio je u nemačko zaroblјeništvo u logor u Olbersdorfu.

Kada je pušten iz logora, posle 11 dana putovanja, vratio se u Novi Sad. Nastavio je da slika. Od 1935. godine objavlјivao je grafike i karikature u novosadskim i beogradskim listovima.

Prvu samostalnu izložbu imao je u Novom Sadu 1938. godine. Bio je redovan učesnik Prolećne i Jesenje izložbe u Beogradu, kao i izložbi “Desetorice” u Beogradu i Zagrebu, te izložbi jugoslovenskih umjetnika koji žive u Parizu.

Bio je član umetničke grupe “Desetorica” i dobitnik nagrade “Politike” na XI Jesenjoj izložbi 1938. godine.

Strelјan je u mađarskoj raciji u Novom Sadu 23. januara 1942. godine.

U MSURS je do 22. jula otvorena izložba “Dobrović, Šumanović, Konjović, Šuput – Evropski konteksti kojom taj muzej zaokružuje višegodišnju praksu da tokom leta predstavlјa publici velikane srpskog slikarstva. Izložba “Evropski konteksti” obuhvata dela Petra Dobrovića (1890-1942), Save Šumanovića (1896-1942), Milana Konjovića (1898-1993) i Bogdana Šuputa (1914-1942), umetnika koji su svojim delovanjem obeležili srpsku umetnost prve polovine XX veka, a organizovana je u saradnji sa Galerijom Matice srpske iz Novog Sada.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav