• Search form

17.06.2013 | 14:04

Zašto se Srbi plaše promaje

Zašto se Srbi plaše promaje

Knjiga “Strah od promaje” Slobodana Bubnjevića, u izdanju Književne radionice Rašić, zbirka je od 12 priča koje su tematski orijentisane na preispitivanje 12 nacionalnih mitova, ali i drugih savremenih društvenih pitanja.

Sve priče u toj knjizi, koja će biti predstavljena 20. juna u galeriji Artget Kulturnog centra Beograda, uzajamno su povezane linijama zajedničke fabule, likovima i jedinstvenim motivima.

Bubnjević u tim ličnim pričama istražuje anatomiju srpskog istorijskog iskustva u poslednjih četvrt veka.

Prema rečima jednog od urednika izdanja Ivana Radosavljevića, Bubnjević rezultate te istrage uobličava “širokom paletom književnih postupaka, od biblijskog pastiša i parodiranja novinskih vesti, preko kriminalističkošpijunskih zapleta koji se tako prirodno razgranavaju životima njegovih junaka, do ikoničkih generacijskih tragedija i apokaliptičkih vizija” koje nisu toliko daleko od stvarnosti.

Bubnjević pritom, kako je istakao Radosavljević, dosledno zadržava duhovit, ironičan, makar i gorko nasmešen pristup.

Zbirka “Strah od promaje” predstavlja 20 likova, tri nacije, sedam gradova, sadrži 42 iznenadna obrta, 12 legendi, šest zavera, 777 motiva, 2.641 emociju, hiljadu snova i jedan strah.

Strah od promaje” je druga knjiga Bubnjevića, autora mlađe generacije koji piše prozu i drame, a dobitnik je stipendije Fonda “Borislav Pekić” za 2012. godinu za rukopis romana “Sedmi narod”.

Serija prezentacija njegove zbirke priča počinje 20. juna u Artgetu, a na promociji, pod nazivom “Zašto se Srbi plaše promaje”, učestvovaće novinar i urednik nedeljnika “Vreme” Filip Švarm, književni kritičar i urednik Betona Saša Ćirić, kao i Radosavljević i sam Bubnjević.

Promocija bi trebalo da osvetli kako književnu, tako i društveno-političku klimu u kojoj se Bubnjevićeva knjiga pojavljuje.

Izlazak knjige “Strah od promaje” praćen je sajtom strahodpromaje.rs i aktivnim prisustvom na društvenim mrežama, a urađen je i video-klip.

Nakon KCB-a, promocija knjige planirana je i u Kulturnom centru Grad, Studentskom kulturnom centru, Srpskom književnom društvu, Parobrodu, na Beogradskom sajmu, u Pančevu, Novom Sadu, Nišu, Zrenjaninu, Zagrebu...

Pojačana medijska i promotivna kampanja, prema navodima izdavača, neophodna je zbog činjenice da zbirke teško uspevaju da dopru do šireg kruga čitalaca iako na književnoj sceni neretko izazivaju pažnju kritike.

Književna radionica Rašić, inače, nova je izdavačka kuća koju su 2013. osnovali urednici i zaposleni u nekada vodećoj beogradskoj izdavačkoj kući “Stubovi kulture”, nakon što se ona ugasila pod teretom finansijskih problema.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r