• Search form

20.05.2009 | 22:09

Zatvor zbog protesta ASI

Član Anarho-sindikalističke inicijative (ASI) Ratibor Trivunac osuđen je na deset dana zatvora, nakon hapšenja 20. maja popodne na Trgu republike u Beogradu, zbog protestne akcije protiv posete potpredsednika SAD Džozefa Bajdena, tokom koje je zapalio američku zastavu i pročitao proglas revolucionarnih antiimperijalista.

Zatvor zbog protesta ASI

Član Anarho-sindikalističke inicijative (ASI) Ratibor Trivunac osuđen je na deset dana zatvora, nakon hapšenja 20. maja popodne na Trgu republike u Beogradu, zbog protestne akcije protiv posete potpredsednika SAD Džozefa Bajdena, tokom koje je zapalio američku zastavu i pročitao proglas revolucionarnih antiimperijalista.

Prema navodima RTS-a, s Trivuncem je privedeno još nekoliko osoba, među kojima je bio i filmski reditelj Želimir Žilnik, koji je snimao događaj sa snimateljem. Žilnik i snimatelj kasnije su pušteni, a Trivunac je osuđen odlukom gradskog suda za prekršaje na desetodnevnu zatvorsku kaznu zbog remećenja javnog reda i mira.

ASI je saopštila da je Trivunac priveden oko 17 sati s drugaricom koja je snimala akciju kamerom.

Trivunac je na početku Knez Mihailove ulice, kod fontane ispred Kulturnog centra Beograda, zapalio američku zastavu, a potom pročitao proglas u kojem je Bajdena opisao kao “pravo lice krvoločne sprege politike i biznisa koja održava globalni poredak eksploatacije i rata”.

Prema navodima ASI, cilj akcije bilo je “iskazivanje gnušanja” nad posetom Bajdena Srbiji, a američka zastava zapaljena je kao “simbol eksploatacije i rata”.

Prema navodima ASI, ne obazirući se na argumente koje je izneo branilac Nikola Barović - da je takav vid protesta uobičajen u drugim zemljama, sudija Goran Milutinović “doneo je odluku da se presuda izvrši pre nego što postane pravosnažna zbog navodnih ‘interesa bezbednosti’”. Trivuncu nije dozvoljeno čak ni da podnese žalbu, već je odmah sproveden na odsluženje kazne, saopštila je ASI.

Navodeći da je spaljivanje zastave simboličan čin protesta, ASI je ocenila postupak sudije za prekršaje skandaloznim i poručila da odbija da spušta roletne, sluša naređenja i ćuti, te da će uvek “spaljivati simbole eksploatacije i ugnjetavanja”.

Trivunac je, inače, i generalni sekretar Međunarodnog udruženja radnika i radnica, internacionale koja od 1922. godine okuplja revolucionarne sindikate iz celog sveta.

Prema navodima ASI, njegovo privođenje stoga nije samo napad na tu organizaciju, već na revolucionarni pokret u čitavom svetu.

ASI (www.inicijativa.org) je na YouTube postavila i amaterski snimak hapšenja Trivunca www.youtube.com/inicijativa

Bajden je prvi visoki američki zvaničnik u Beogradu od 1983. godine, kada je bivšu Jugoslaviju posetio tadašnji američki potpredsednik Džordž Buš stariji.

Bajden je došao u Beograd u okviru trodnevne mini turneje po Balkanu, koja je obuhvatila i Sarajevo, a biće završena 21. maja u Prištini.

Povodom njegove posete, tokom koje je izražena obostrana želja za unapređenje odnosa, delovi Beograda bili su određeno vreme blokirani, a pojedine ulice potpuno zatvorene za saobraćaj iz bezbednosnih razloga.

Mere bezbednosti bile su na prvom stepenu, što je podrazumevalo i zabranu javnih okupljanja.

Odloženi su i pojedini sportski događaji, zaustavljeni radovi na pojedinim objektima i uklanjana vozila s parkinga u okolini zdanja u kojima Bajden boravio, a Novi Beograd nadletali su helikopteri.

Bajdenovu posetu pratile su i gotovo nadrealne scene najprometnijih beogradskih ulica i mostova bez gužve. Atmosfera u centru grada bila je nalik na rano prepodne nedeljom, a pojedine građane podsetila je i na vreme NATO bombardovanja pre deset godina, kada su ulice bile prazne i u vreme saobraćajnog špica.

Bajden je razgovarao s predsednikom Srbije Borisom Tadićem, premijerom Mirkom Cvetkovićem i ministrom odbrane Draganom Šutanovcem, a tokom dana je odao i počast ubijenom srpskom premijeru Zoranu Đinđiću i prisustvovao večeri u Predsedništvu Srbije za predstavnike političkog, privrednog i javnog života i civilnog sektora.

Poseta Bajdena bila je najvažnija vest domaćih medija, koji su kao najvažnije poruke izdvojili da SAD ne očekuje da Srbija prizna Kosovo i da podržava evroatlantske integracije Srbije, kao i izjavu Tadića da Srbija ne odustaje od Kosova i da neće nikada priznati njegovu nezavinost, ali i da želi najbolje moguće odnose sa SAD. I strani mediji pridali su veliku pažnju poseti Bajdena Srbiji, navodeći da je otvorena nova strana u odnosima dve zemlje.

U Beogradu je, inače, 20. maja na Ušću, nedaleko od Palate Srbija (bivša Palata federacija), trebalo da bude održan Tuborg Green Fest, ali je otkazan zbog bolesti pevača britanske grupe Depeche Mode Dejvida Gahana, kao i još nekoliko koncerata u regionu.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav