Završnica BELDOCS-a
Filmom “Pesma iz šume” o Amerikancu koji je 25 godina živeo sa domorocima u afričkoj džungli i Oskarom ovenčanim filmom “20 stopa do zvezda” o pratećim vokalima nekih od najvećih svetskih muzičkih zvezda, 14. maja u Sava centru završava se sedmi međunarodni festival dokumentarnog filma BELDOCS, koji je prikazao od 8. maja više od 30 provokativnih i uzbudljivih ostvarenja.
Film “Pesma iz šume” Mihaela Oberta iz Nemačke dokumentuje život Amerikanca koji je proteklih 25 godina živeo sa Bajaka Pigmejima u centralnoafričkoj džungli. Kada sa svojim sinom (iz veze sa suprugom Samedi iz plemena Bajaka) otputuje za Njujork, javljaju se problemi u njegovom naizgled utopijskom svetu.
“Pesma iz šume” prikazan je na festivalima u Klivlendu i Amsterdamu, gde je i nagrađen, kao i na ovogodišnjem ZagrebDoxu.
Američki dokumentarac “20 stopa do zvezda” Morgana Nevila specifičan je pogled na slavu – iz ugla pratećih vokala, čije glasove znaju milioni ljudi, ali ne i njihova imena.
20 stopa do zvezda
Nagrađivani reditelj Nevil skreće pažnju na neispričanu istinitu priču o pratećim vokalima nekih od najvećih savremenih muzičkih legendi. Podjednako pobedonosan i srceparajući, njegov film je istovremeno omaž neispevanim glasovima koji su doprineli obliku i stilu popularne muzike. Takođe, osvrt je na konflikte, žrtve i nagrade karijera provedenih u usklađivanju sa drugima.
Daroviti umetnici pokrivaju širok spektar stilova, žanrova i era pop muzike, ali svako od njih nosi jedinstvenu fascinantnu i ličnu priču o životu provedenom u senci superzvezda. Uz retke arhivske snimke i muziku bez premca, “20 stopa do zvezda” se ponosi intimnim intervjuima sa Brusom Springstinom, Stivijem Vonderom, Mikom Džegerom i Stingom, između ostalih. Ipak, te svetski poznate ličnosti nisu u centru pažnje filma, već životne priče brojnih pratećih vokala.
Moj zanat
BELDOCS je počeo 8. maja filmovima o hrvatskom kantautoru Arsenu Dediću i srpskom fudbalskom treneru Zoranu Đorđeviću, koji su se i poklonili publici.
Domaći film “Moj zanat” Mladena Matičevića o životu i radu jedne od najvećih muzičkih bivše Jugoslavije, imao je srpsku premijeru, a slavni muzičar doživeo je ovacije publike.
Srpski takmičarski program sedmog BELDOCS-a predstavio je, inače, devet ostvarenja u trci za nagradu od 100.000 dinara - “Granice koje nestaju” Ive Radivojević, “2&2” Vladimira Perovića, “Živan pravi pank festival” Ognjena Glavonjića, “Inercija prošlosti” Dejana Vražalića, “Pogrebnik” Dragana Nikolića, “Bili smo prvaci sveta” Ivice Vidanovića, “Kad ti tata kupi slona” Marije Žižović, “Bicikli pričaju priče” Milana Lisice i “Lav s onog sveta” Marka Cvejića.
Živan pravi pank festival
Odluku o najboljem filmu donosi žiri koji čine filmski kritičar i autor Goran Gocić, dobitnik NIN-ove nagrade za 2013, režiser i prošlogišnji pobednik BELDOCS-a Dragan Petrović i urednik na HRT-u Đelo Hadžiselimović.
Uz domaće filmove u konkurenciji za nagradu, sedmi BELDOCS ponudio je i međunarodni program i selekcije 3D, BELDOCS podržava, Kosovo i Metohija u fokusu i Van konkurencije, kao i specijalni program koji je bio posvećen stogodišnjici početka Prvog svetskog rata.
Posebna atrakcija BELDOCS-a je film “Katedrale kulture” grupe slavnih filmskih reditelja na čelu sa Vimom Vendesom – 3D dokumentarac o značajnim zgradama širom sveta, koji otkriva njihovu “dušu”.
Katedrale kulture
Nakon BELDOCS-a, gde je prikazivan svakog dana, film “Katedrale kulture” biće narednih nekoliko dana i na repertoaru bioskopa “Fontana”.
“Katedrale kulture” potpisuju, uz Vendersa, i Robert Redford, nedavno preminuli Mihael Glavoger, te Karim Ajnuz, Margaret Olin i Majkl Madsen, a svetsku premijeru imao je ranije ove godine na Berlinalu.
Najbolji filmovi BELDOCS-a biće prikazani, nakon Beograda, i u dvadesetak gradova i sela u Srbiji.
Prošle godine, na šestom BELDOCS-u, najboljim srpskim dokumentarcem proglašen je film “Anplagd” Mladena Kovačevića o sviračima na lišću.
Realizaciju sedmog BELDOCS-a podržali su: Ministarstvo kulture i informisanja Srbije, Goethe-Institut u Beogradu, kao i ambasade Izraela i SAD.
Festivalski sajt je www.beldocs.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org.
(SEEcult.org)