• Search form

07.09.2010 | 09:04

Završnica Gilberta i Džordža

Zagrebački Muzej savremene umetnosti organizuje 9. septembra poseban program povodom skorog zatvaranja izložbe britanskih umetnika Gilberta i Džordža (Gilberta & Georgea), posvećen gingku, najstarijoj biljnoj vrsti na svetu i jednoj od njihovih omiljenih biljaka, koja je i simbol dugovečnosti i snage, plodnosti, prijateljstva, prilagodljivosti i nepobedivosti.

Završnica Gilberta i Džordža

Zagrebački Muzej savremene umetnosti organizuje 9. septembra poseban program povodom skorog zatvaranja izložbe britanskih umetnika Gilberta i Džordža (Gilberta & Georgea), posvećen gingku, najstarijoj biljnoj vrsti na svetu i jednoj od njihovih omiljenih biljaka, koja je i simbol dugovečnosti i snage, plodnosti, prijateljstva, prilagodljivosti i nepobedivosti.

Kustosi MSU i Prirodnjačkog muzeja u Zagrebu govoriće o važnosti gingka za stvaralaštvo Gilberta i Džordža, koji su tom stablu posvetili i ceo ciklus radova izložen u britanskom paviljonu na Bijenalu u Veneciji 2005. godine, kao i o važnosti te drevne biljke u botaničkom svetu uopšte, te njegovom istorijatu od oko 200 miliona godina - starijem i od dinosaurusa.

Osim predavanja, najavljene su i nagrade za posetioce, među kojima su i degustacija ginko čaja, sadnica ginka visoka dva metra koju poklanja Zrinjevac, te glavna nagrada - dvodnevni seminar Makrovikend o prehrani i načinu života prema makrobiotičkim načelima, poklon Makronove.

Takođe, posetioci će po dolasku ili odlasku iz MSU moći da primete sa severne i istočne strane zgrade posađena mlada stabla gingka, biljke iz vrste Ginkgoatae, čije stablo može da poživi i hiljadu godina, a može da naraste do 40 metara.

Gingko je listopadno dvodomno stablo koje spada u golosemenjače, sa listovima lepezastog oblika, koji su u mladosti celoviti, a kasnije sa prorezom koji ih deli na dva režnja.

Lišće se uglavnom primenjuje u medicinske svrhe, a semenke su kulinarski specijalitet. Farmaceutski preparati na bazi gingka koriste se za poboljšanje cirkulacije u mozgu i nogama, štite nervni sistem, “uništavaju” štetne radikale, prevencija su protiv moždanog udara, migrene, a koriste se i u kozmetici, šamponima i regeneratorima za kosu...

To je jedina biljka koja je preživela atomsku bombu u Hirošimi i nije se promenila, zahvaljujući otpornosti na zagađenje okoline, insekte i razne bolesti. Iako se u kineskoj medicini koristi više od 5.000 godina, zapadni svet ju je prihvatio tek pre oko dva veka.

Izložba “Jack Freak Pictures” u MSU Zagreb otvorena je još samo do 12. septembra, a posvećena je poznatom motivu britanske zastave (Union Jack Flag) i predstavlja seriju od 60-ak slika na kojima se provokativni britanski konceptualni dvojac bavi temama kao što su smrt, religija, život, seks, nada i novac.

Izložba je otvorena još 10. juna, a obuhvatila je niz pratećih programa za različite strukture posetilaca, kojima su animirani da pogledaju radove dobitnika Tarner nagrade koji su svojevremeno nazvali sami sebe “živim skulpturama”, a tvrde da stvaraju “umetnost za sve”, direktno se obraćajući najširem krugu publike. Istovremeno, zalažu se za odgovornu umetnost koja ne daje gotove odgovore, već pobuđuje pitanja.

Njihove prve nastupe, u formi “živih skulptura”, u kojima su, premazani bronzom nepomično danima stajali na stepeništima najpoznatijih evropskih muzeja, kritičari su ocenili kao najradikalniji napad generacije 60-ih na muzejsku nekrofiliju i morbidni sistem vrednosti umetničkog sveta u kojem su najcenjeniji oni umetnici koji su odavno mrtvi.

Poznati su po monumentalnim foto-instalacijama koje se direktno obračunavaju sa tabu temama osnovnih funkcija ljudskog tela, kao što su defekacija ili seks.

Sredinom 70-ih njihove “Dirty Words Pictures” šokirale su mnoge, kao i kasniji ciklusi, koji su izazivali i odbojnost i optužbe da su blasfemični i previše kritični.

Pre nekoliko godina u Londonu su izazvali veliku pažnju izložbom "Nove zagorele slike" (New Horny Pictures) o fenomenu muške prostitucije, smatrajući da je odavno postao sastavni deo i masovnih medija i urbanog života.

Nastavljajući strategiju subverzije opšte hipokrizije i dvostrukog morala, poručivali su i da nema granice između umetnosti i života, te da njihove foto instalacije imortalizuju muške prostitutke kao što ratne memorijalne ploče imortalizuju pale vojnike.

Njihova retrospektiva u Tejt Modern 2007. godine bila je najveća ikada održana izložba nekog umetnika u toj galeriji. tada su izjavili da izložbu u Tejt Modern smatraju pobedom nad kritikom, a odbili su da bude održana u Tejt Britan muzeju, smatrajući da su “više moderni umetnici, nego što su britanski umetnici”.

Gilbert i Džordž dobitnici su prestižne Tarner nagrade 1986. godine, kao i niza drugih priznanja (South Bank Award, Lorenzo il Magnifico Award), a 2008. dobili su i počasne doktorate Metropoliten univerziteta u Londonu.

Njihova izložba u MSU Zagreb, čiji je glavni organizator Britanski savet, organizovana je uz podršku Ministarstva kulture Hrvatske i gradskih vlasti Zagreba.

Sajt MSU Zagreb je www.msu.hr

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav