• Search form

11.02.2016 | 13:10

PEN: O kulturi da odluči struka

PEN: O kulturi da odluči struka

Srpski PEN centar protestovao je 11. februara zbog izmena i dopuna Zakona o kulturi kojima se ukidaju priznanja za vrhunski doprinos nacionalnoj kulturi, status nacionalnih institucija kulture i umanjuje značaj reprezentativnih umetničkih udruženja.

Srpski PEN centar naveo je u saopštenju da je “zaprepašćen više puta javno iznetim tvrdnjama koje ne samo da ugrožavaju postojanje priznanja za vrhunski doprinos nacionalnoj kulturi, nego su i višestruko omalovažile značaj kulturnih ostvarenja koja su nesporna u slučaju nesumnjivo najvećeg broja dobitnika ovih priznanja”.

Smatrajući da se nekoliko propusta u dodeli priznanja za vrhunski doprinos nacionalnoj kulturi ne mogu smatrati utemeljenim razlogom da se ta priznanja ukinu, te da se dobitnici tih priznanja koji su zadužili savremenu nacionalnu kulturu izlažu teškim sumnjičenjima, javnom omalovažavanju i osporavanju, Srpski PEN centar zahteva da se prestane sa nedostojnim licitacijama o značaju rada dobitnika priznanja za vrhunski doprinos nacionalnoj kulturi, kao i da o pitanjima kulture, pa tako i priznanja za vrhunski doprinos nacionalnoj kulturi, odlučuje struka, a ne politička volja, logika predizborne kampanje ili populistički interesi.

Srpski PEN centar veruje i da je neophodno da se zadrži status institucija kulture od nacionalnih značaja, jer je i institucijama koje su imale taj status, i čitavoj javnosti, ukazivao na potrebne i visoke standarde u kulturi.

Srpski PEN centar je uveren da su priznanja za vrhunski doprinos nacionalnoj kulturi i status institucija kulture od nacionalnog značaja posebno važni upravo danas kada je kultura marginalizovana, a značaj kulturnih ostvarenja nedovoljno javno prepoznatljiv i uvažen.

Predlog Zakona o izmenama i dopunama Zakona o kulturi izazvao je burnu raspravu u parlamentu, resorni skupštinski odbor je odbio da ga podrži 9. februara, a poslanici opozicije pozvali su vladu da ga povuče ili da prihvati više od 80 amandmana koji su podneti na ključne primedbe iznete još za vreme javne rasprave krajem 2014. godine.

Ministar kulture i informisanja Ivan Tasovac ponovio je 9. februara u parlamentu stav o neophodnosti ukidanja priznanja za vrhunski doprinos nacionalnoj kulturi, uz obrazloženje da je gotovo nemoguće utvrditi kriterijume za njihovu dodelu, ali je premijer Aleksandar Vučić dan kasnije zatražio od poslanika da ta dodela tih priznanja ostane, što je, prema navodima RTS-a, bila 10. februara i tema razgovora Tasovca i poslanika vladajuće većine.

Protiv ukidanja priznanja za vrhunski doprinos kulturi izjasnili su se i Nacionalni savet za kulturu i reprezentativna  umetnička udruženja, a pokrenuta je i peticija grupe uglednih umetnika i kulturnih radnika, koje je podržalo u međuvremenu više od 1.200 potpisnika.

Na Predlog Zakona o izmenama i dopunama Zakona o kulturi stiglo je 88 amandmana o kojima 11. februara raspravlja Odbor za kulturu i informisanje, pa je sednica parlamenta odložena do 15 sati. Ranije tokom dana Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo ocenio je da su podneti amandmani u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.