Poezija i performans. Istočnoevropska perspektiva
Projekat “Poezija i performans. Istočnoevropska perspektiva”, koji se bavi performativnim aspektima poezije i vizuelnih umetnosti tokom epohe socijalizma, biće predstavljen od 8. marta u galeriji Podroom Kulturnog centra Beograda, kao deo programa povodom Svetskog dana poezije.
Publika će imati priliku da vidi radove Katalin Ladik, Vujice Rešina Tucića, grupa OHO, BOSCH+BOSCH i KOD, Dimitrija Pirgova, Lava Rubinštajna, Eugena Gomringera, Eve Partum, Andreja Monastirskog, Vaclava Havela, Ladislava Novaka, Vije Levandovskog, Else Gabrijel, Gina Hanemana, Atile Černika, Francija Zagoričnika…
U pitanju je višegodišnji putujući projekat koji je iniciran na Univerzitetu u Cirihu, a obuhvata izložbu, konferencije, performanse i monografiju. Ostvaruje se u saradnji sa velikim brojem institucija u gradovima koji su nekada pripadali Istočnom bloku.
Projekat ukazuje na slične ideje realizovane u umetničkim radovima nastalim u različitim socijalističkim društvima u kojima su pesnici i umetnici delovali u skladu sa internacionalnom umetničkom praksom performansa.
BOSCH+BOSCH, Neoism
Beogradsko izdanje izložbe usredsređuje se na performans i umetnost socijalističke Jugoslavije, a obuhvata i radove nastale u drugim istočnoevropskim sredinama.
Izložba obuhvata tekstualne partiture, fotografije, knjige, audio i video radove, kao i dokumentaciju određenih performansa realizovanih u doba socijalizma, između ostalog i radi podsećanja na situacije koje trenutno nedostaju – kolektivne umetničke činove i delovanja transnacionalnog karaktera.
Andrej Monastirski, Razgovor sa lampom, 1985.
Gabriel Stocer, Lokalbestimmung, 1984.
Katalin Ladik, Poeimim, 1980.
Atila Černik, Eksperiment sa Katalin Ladik
Kustosi izložbe su Zabine Henzgen, Tomaš Glanc i Dubravka Đurić, a nastala je u produkciji Univerziteta Cirih i KCB-a, uz podršku švajcarske ambasade u Beogradu.
Izložba je deo festivala Svetski dan(i) poezije koji će biti održan od 21. do 24. marta, a biće otvorena do kraja ovog meseca.
*Foto na vrhu: Dimitri Prigov, Policajac, 1985.
(SEEcult.org)