Korak Ambre Senatore na BFI
Nacionalni koreografski centar iz Nanta prikazaće na 16. Beogradskom festivalu igre (BFI), 3. aprila u Beogradskom dramskom pozorištu, predstavu “Korak” (Passo), jedan od antologijskih komada koreografkinje Ambre Senatore, koji je na stalnoj turneji po svetu još od premijere 2010. godine, a kritika ga opisuje kao “mešavinu Pine Bauš i Bastera Kitona”.
Umetnica iz Italije Ambra Senatore je od 2016. godine i direktorka Koreografskog centra u Nantu, a njen rad, kako je izjavio igrač Mateo Čekareli, zasniva se na pokretima iz svakodnevnog života i njihovoj repetitivnosti.
“Oboje smo radili u Italiji i sretali se često na raznim festivalima. Imao sam svoju pozorišnu grupu, ja sam glumac, a kasnije sam počeo i da igram. Ambra je dugo radila solo komade. Sviđalo nam se međusobno ono što radimo. Kada je 2009. poželela da radi s drugim igračima, pozvala me je da joj se pridružim i ta saradnja se nikada nije završila”, rekao je Čekareli 2. aprila na konferenciji za novinare.
“Ambra je formirala grupu koja je i dalje sa njom i koja čini njenu estetiku snažnom. Ona ne počinje novu predstavu sa unapred utvrđenom temom, već kroz rad sa timom. Tako smo u prvim mesecima kreiranja ‘Koraka’ svi učestvovali u društvenim igrama, to nam je bio zadatak. Ona je izmislila pravila tih igara, a mi smo se igrali po njima, jer je želela da prati telesne akcije tokom takvih situacija. To je grupni rad, mi improvizujemo, ona nas snima i potom uklapa odabrani materijal kao da komponuje. U drugoj fazi izlazi sa, uslovno rečeno, temom, a u ovom slučaju to je repeticija i akumulacija u okviru istog karaktera. Ta akumulacija vodi i ka iznenađenjima, promenama značenja, jer ako uradite istu akciju ili vidite istu osobu mnogo puta, to ne znači svaki put istu stvar. Kako se značenje menja u svakoj od repeticija, to je ono što ona traži”, ispričao je Čekareli.
Kako je dodao, to vodi i ka ironiji, a publika se obično smeje kada je iznenadi neki neočekivani pokret.
“Ovo je apstraktna igra. Ambra često kaže: 'Moja baka to svakako ne bi smatrala plesom'. To su gestovi i akcije iz svakodnevnog života koji komuniciraju međusobno ponekad na logičan, ponekad na nelogičan način. Dosta radimo i na ekspresiji lica, ali i glasa koji je takođe deo našeg tela”, rekao je Čekareli.
“Ambra smatra da pokreti iz svakodnevnog života imaju mesto u savremenoj umetničkoj igri, jer mogu biti koreografisani. Različiti kritičari svrstavaju nas u savremenu igru, u pozorište, u fizički teatar. Ambra prihvata sve te etikete, ali njeno polje jeste igra. Odbranila je doktorat iz savremene igre (2004) i predaje istoriju igre na univerzitetu u Milanu”, istakao je Čekareli.
Novinarima se obratio i kritičar savremene igre iz Japana Jukito Kado, frilenser koji je, kako je rekla direktorka BFI-ja Aja Jung, samoinicijativno došao na BFI.
“Poslao nam je mejl kada je stigao i juče smo se upoznali. Njegov gest pokazuje kako je Beograd zaista svet u vreme BFI-ja”, izjavila je Aja Jung.
Jukito Kado je istakao da je bio fasciniran programom koji je otkrio na sajtu BFI-ja.
“Oduševio sam se. Trupa Istmen, NDT, Mari Šuinar, Batševa kompani – to su trupe prve klase. Neverovatno je da su sve okupljene na jednom festivalu. Tako sam rešio da dođem”, rekao je Jukito Kado. U Japanu, kako je dodao, nastupaju mnoge strane trupe - NDT će doći u junu, jesenas je bio i koreograf Rašid Uramdan, ali još nikada nije gostovao Balet X iz Filadelfije, niti Drezden Frankfurt kompanija.
“BFI je divan festival. Do sada sam video dve predstave i već smatram ovu posetu uspešnom”, rekao je Jukito Kado, dodajući da mu jedino nedostaje šoukejs domaćih predstava.
Beogradski festival igre predstavlja od 22. marta do 12. aprila u Beogradu, Novom Sadu i Vršcu 16 međunarodno priznatih trupa iz 11 zemalja. Među njima su i one koje su već poznate publici, poput Holandskog plesnog teatra, ali i one koje prvi put dolaze, kao što su filadelfijski BalletX, južnokorejska kompanija Eun-Mi An i južnoafrička trupa Dade Masilo.
Festivalski sajt je belgradedancefestival.com, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.
(SEEcult.org)