Angažovane predstave za decu najbolje na 27. KFPD
Škotska predstava “Feral”, kritika današnjeg korporativnog sveta i nemilosrdnog bogaćenja već bogatih pojedinaca, trijumfovala je na 27. Kotorskom festivalu pozorišta za decu (KFPD), na kojem je izvedeno još deset predstava u konkurenciji za nagrade.
Predstava “Feral” proglašena je najboljom u celini, a nagrađena je i za režiju Rosa Mekeja (Ross Mackay), uz obrazloženje da pruža bespoštednu kritičku projekciju sveta koji nemilosrdno melju korporacije, društva gde pojedinac strada zbog interesa bogatih koji postaju sve bogatiji.
“Predstava u celini donosi redak spoj impresivne, funkcionalne, multimedijalne forme, i sadržaja naročitog društvenog značaja, koji intrigiraju svakog gledaoca, bez obzira na uzrast”, naveo je žiri za tu koprodukciju pozorišta Tortoise In A Nutshell i Cumbernauld, u kojoj akteri na sceni animiraju lutke čiji se pokreti prate objektivom kamere i projektuju na velikom platnu.
Feral
Mekeju je dodeljena nagrada za najbolju režiju uz obrazloženje da je obezbedio skladno i višeznačno uklapanje različitih medija u kompaktnu celinu koja podstiče imaginaciju gledalaca na više planova. “Scenska priča se gradi u izvrsnom spoju animacija lutki, koja se snima kamerom i prenosi direktno na platno. U tom procesu se izvanredno vešto upotrebljavaju krupni planovi i mogućnosti video montaže, koji dubinski opravdavaju scensko nastajanje filma uživo. Ovi elementi su upotpunjeni delikatnim korišćenjem svetla, muzike, kao i koreografije izvođača”, naveo je žiri 27. KFPD-a koji su činili Ana Tasić, Mirko Radonjić i Morana Dolenc.
Nagrada za izvrsnu izvedbu dodeljena je predstavi “Monstrumi” Trupe Duda Paiva i Teatra Korzo iz Holandije – za lutkarsku animaciju (Josse Vessies, Cat Smits i Tim Velraeds) koja predstavlja metaforičke oznake naših strahova, te predstavi “Pitam se, pitam, koliko sam bitan” Pozorišta "Boško Buha" iz Beograda za partnerski odnos Stefana Bundala i Aleksandra Milkovića u ulogama oca i sina.
Predstava Pozorišta "Boško Buha" odnela je i nagradu za autorski rad dramaturškinje Milene Depolo koja na sceni, kako je naveo žiri, virtuozno kritički gradi pripovest o potrebi za očuvanjem osobenosti i individualnosti, u društvu koje sistemski neguje neiskrenost, snobizam i nezdravu kompetativnost.
Pitam se, pitam, koliko sam bitan
Nagrađena je i Anđelka Nikolić za autorski pristup epskoj tradiciji u predstavi “Epske igrice: Zidanje Skadra” Umetničke grupe Hop.La! i Bitef teatra iz Beograda. “Polazeći od epske pesme iz pretkosovskog ciklusa, u ovoj interaktivnoj predstavi, autori podstiču razvijanje kritičkog mišljenja gledalaca, kroz dekonstrukciju polaznog materijala. Podstiče se razmišljanje publike o opravdanosti žrtve, zločina, kao i rodnim ulogama. Koncept predstave je izuzetno inspirativan i funkcionalan u edukativnom smislu, ali i u pogledu širenja granica teatarskog izvođenja”, istakao je žiri.
Za autorski rad nagrađena je i Siri Dybwik za koncept predstave “Buji Paji” Dybwikdansa i Dansenshusa iz Norveške koji je poseban, prema navodima žirija, zbog izuzetno promišljenog scenskog bogatstva, duboko razvijenog i razmaštanog svakog segmenta izvođenja.
Žiri grada Kotora doelio je nagradu za najbolju predstavu u celini “Lepotici i zveri” Pozorišta mladih iz Novog Sada, koja je pohvaljena za scenografiju, kostime, songove, muzičku podlogu, scenski nastup i dinamiku izvođenja koja je držala pažnju dece čitavo vreme, te za interakciju s publikom. “Predstava ima edukativni karakter, šalje poruke uvažavanja pravih vrednosti, pobedu ljubavi i pravde, pobedu duhovnih nasuprot materjalnim i estetskim vrednostima”, istakao je gradski žiri (Lidija Begović, Dragana Mazibrada i Dušan Davidović).
Specijalna nagrada “Dragan Radulović”, koju dodeljuje Dečji žiri, ravnopravno je pripala predstavama “Mali pirat” Gradskog pozorišta Podgorica i Centra za kulturu Tivat i “2062” Karle Kracht i Andresa Beladieza iz Španije.
Dečji žiri
Prema navodima 15-članog dečjeg žirija, predstava “Mali pirat” im je kroz uzbudljive i dramatične događaje prenela snažnu poruku o ljubavi i požrtvovanju pre svega prema porodici ali i prema ljudima uopšte, a komad “2062” ih je podsetio da baš ljubav podstiče na hrabrost i velika dela. “Navela nas je da razmišljamo o svetu u kom živimo, da razumemo da on nije uvek vesela avantura, već da i od nas dece zavisi budućnost planete. Naučila nas je da je priroda ispred čoveka i da život ne čine samo materijalne stvari”, navela su deca za “2062”.
Nagrada žirija ASSITEJ-a za najbolji dramski tekst za decu i mlade (rediteljka i dramska autorka Vida Ognjenović, teatrološkinja i pozorišna kritičarka Nataša Nelević i književnik i dramski pisac Ilija Đurović) dodeljena je Kseniji Popović za rad “Karta za Ameriku”. Žiri je razmatrao sedam tekstova pristiglih na konkurs, a pobednički se, kako je naveo, izdvojio po angažovanosti u toj, nažalost, veoma skromnoj konkurenciji i u pogledu kvaniteteta i kvaliteta.
Uz pobednički naslov, žiri je izdvojio i tekst “Pčedo” autora Nikole Tomića, priču o dečaku koji se nakratko našao u svetu pčela, gde je zatekao stanje i odnose slične onima u svijetu odraslih. Borba za vlast, čovekovo uništavanje prirode, različita očekivanja koja se nameću dečacima i devojčicama, ljubav i želja da se čini dobro, neke su od tema koje tekst “Pčedo”, uz pobednički komad, preporučuje za izvođenje pozorištima za decu.
Nagrade su svečano uručili 12. jula predstavnici žirija na završnoj ceremoniji 27. KFPD-a na Letnjoj pozornici, u okviru koje je izvedena predstava “Carevo novo odelo” Hercegnovskog pozorišta i Herceg Festa, prema tekstu Hansa Kristijana Andersena, u režiji Petra Pejakovića.
Na 27. KFPD-u izvedeno je 16 predstava, od kojih 12 premijernih, a pod sloganom “Put na Mesec”, od 1. do 12. jula predstavljeno je ukupno 109 programa uz učešće umetnika iz 19 zemalja.
(SEEcult.org)