Ivana Dimić na čelu Drame
Drama Narodnog pozorišta u Beogradu dobila je novu direktorku - Ivanu Dimić, pripovedača i dramaturga, koja je na tom mestu zamenila nedavno smenjenu rediteljku Tanju Mandić Rigonat. Tanja Mandić Rigonat bila je na čelu Drame Narodnog pozorišta oko godinu dana, nakon ostavke Kokana Mladenovića, a kako je nedavno izjavio direktor nacionalnog teatra Božidar Đurović, smenjena je zbog “nedostatka adekvatne komunikacije”. Đurović je rekao nedavno “Blicu” i da je Tanji Mandić Rigonat ponudio mesto stalnog reditelja Drame Narodnog pozorišta.
Drama Narodnog pozorišta u Beogradu dobila je novu direktorku - Ivanu Dimić, pripovedača i dramaturga, koja je na tom mestu zamenila nedavno smenjenu rediteljku Tanju Mandić Rigonat.
Tanja Mandić Rigonat bila je na čelu Drame Narodnog pozorišta oko godinu dana, nakon ostavke Kokana Mladenovića, a kako je nedavno izjavio direktor nacionalnog teatra Božidar Đurović, smenjena je zbog “nedostatka adekvatne komunikacije”.
Đurović je rekao nedavno “Blicu” i da je Tanji Mandić Rigonat ponudio mesto stalnog reditelja Drame Narodnog pozorišta.
Tanja Mandić Rigonat rekla je da je misli da je ostvarila repertoar koji je još Mladenović koncipirao i izrazila žaljenje što njenim odlaskom neće biti realizovani dogovori i projekti koje je planirala. Dodala je i da je osećala veliku podršku ansambla Drame i da se borila za kreativnu autonomiju tog sektora, koji je iznedrio tokom njenog vođenja Drame predstave “Igrajući žrtvu” u režiji Nikole Zavišića i “Pokojnik” u režiji Egona Savina.
Narodno pozorište saopštilo je da je Ivana Dimić zvanično stupila na dužnost 18. januara.
Ivana Dimić piše kratke priče, drame, TV scenarija i prevodi sa engleskog i francuskog.
Rođena 1957. u Beogradu, objavila je knjige priča Crna zelen (1995), Mahorka, mastilo i muž (1998), Uzimanje vremena (2001), Ima li koga? (2006), Popis imovine (2009).
Njene izvedene drame su “Pred ogledalom” (Atelje 212, 1986), “Pepeljuga” (Malo pozorište Duško Radović, 1989), “Golje” (Pozorište na Terazijama, 2001) i “Zmajovini pangalozi” (Boško Buha, 2007).
Drama “Beli ugao” prvi put je štampana u časopisu “Književnost” (1-2/1998).
Prevela je sa engleskog drame M. Frejna, H. Pintera, N. Kauarda, B. Eltona, R. Munro, M. Džons, Maknelija, T. Stoparda, kao i romane “Prva damska detektivska agencija” A. Makol Smita i “Žirafine suze, a sa francuskog drame Sardua, Marivoa, Kusa, Joneska i Jasmine Reze.
Narodno pozorište dobilo je krajem oktobra 2009. godine novog direktora Božidara Đurovića, koji je do tada vršio tu dužnost, nakon ostavke Predraga Ejdusa. Đurović je imenovan na sednici Vlade Srbije, na predlog Ministarstva kulture nakon javnog poziva na koji se prijavilo još šestoro kandidata.
Postavljanje Đurovića na mesto direktora Narodnog pozorišta bilo je prvo imenovanje direktora neke državne ustanove kulture na osnovu javnog poziva, što je, inače, predviđeno ubuduće kao obaveza prema krovnom Zakonu o kulturi.
(SEEcult.org)