Ponovo Večni plamen slobode
Večni plamen slobode u Spomen-parku Kragujevački oktobar ponovo je upaljen 21. oktobra, prvi put posle više od 30 godina, u okviru obeležavanja 70-godišnjice streljanja đaka, profesora i ostalih civila u Kragujevcu za vreme Drugog svetskog rata. Nakon Velikog školskog časa, kojem su prisustvovali najviši državni zvaničnici, Večni plamen slobode upalio je na platou ispred Spomen-muzeja “21. oktobar” ministar kulture, informisanja i informacionog društva Srbije Predrag Marković ističući da se antifašizam mora stalno negovati, posebno u vreme krize.
Večni plamen slobode u Spomen-parku Kragujevački oktobar ponovo je upaljen 21. oktobra, prvi put posle više od 30 godina, u okviru obeležavanja 70-godišnjice streljanja đaka, profesora i ostalih civila u Kragujevcu za vreme Drugog svetskog rata.
Nakon Velikog školskog časa, kojem su prisustvovali najviši državni zvaničnici, Večni plamen slobode upalio je na platou ispred Spomen-muzeja “21. oktobar” ministar kulture, informisanja i informacionog društva Srbije Predrag Marković ističući da se antifašizam mora stalno negovati, posebno u vreme krize.
Podsećajući da je Večni plamen slobode upaljen u oktobru 1978. godine, ali je zbog krize ugašen posle dva meseca, Marković je poručio da kriza ne može da bude opravdanje, jer je “antifašizam ugrožen upravo onda kada je kriza opravdanje”.
“Ne smemo zbog krize da gubimo osnovne vrednosti i zbog toga je bilo važno da se (Večni plamen slobode) pod hitno obnovi”, rekao je Marković i zahvalio direktoru kragujevačkog muzeja Zlatku Milojeviću i gradonačelniku Kragujevca Veroljubu Stevanoviću na toj inicijativi.
“Bilo je neophodno samo obezbediti sredstva i danas smo u mogućnosti da ne samo za 21. oktobar, nego svakog dana, a Šumarice to zaslužuju i Kragujevčani to znaju, da dolaze svakog dana, da čuvamo sećanje, ne samo na ovaj tragičan događaj, već i ono što nam je rečeno u igrokazu - ako mi prestanemo da ih sanjamo, ako mi ugasimo taj plamen, oni neće postojati, na to nemamamo pravo”, rekao je Marković.
Streljanje đaka, profesora i građana 21. oktobra 1941. godine u Kragujevcu tradicionalno je obeleženo manifestacijom “Veliki školski čas", uz učešće predsednika Srbije Borisa Tadića, koji je poručio da sećanje na žrtve srpskog naroda obavezuje na prevazilaženje istorijskih, ideoloških i političkih nesuglasica.
"Velike žrtve ugrađene su u temelje srpske državnosti i istorijsko sećanje na žrtve je neodvojivi deo srpskog državnog i nacionalnog identiteta", rekao je Tadić i poručio da Srbija 21. oktobra mora da ima snage za osudu i onih koji su u ime njenog naroda činili zlo drugima.
“Velikom školskom času” prisustvovali su i predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić Dejanović, premijer Mirko Cvetković i predstavnici diplomatskog kora, među kojima j ruski ambasador Aleksandar Konuzin koji je sa ministrom Markovićem upalio Večni plamen slobode.
Spomen-park Kragujevački oktobar nalazi se na mestu gde su nemački vojnici 21. oktobra 1941. godine streljali nekoliko hiljada Kragujevčana, muškaraca, žena i dece.
Povod za streljanje bili su nemački gubici u borbi sa četničkim i partizanskim jedinicama 16. oktobra na putu Kragujevac-Gornji Milanovac.
Akcija odmazde izvedena je 19. oktobra u okolnim selima Maršiću, Ilićevu i Grošnici, a 20. i 21. oktobra u Kragujevcu.
*Foto: www.infobiro.tv
(SEEcult.org)