• Search form

19.09.2009 | 15:16

Reakcije na odlaganje Povorke

Otkazivanje Povorke ponosa u Beogradu, zakazane za 20. septembar, izazvalo je niz reakcija - od osude vlade zbog nemogućnosti da osigura bezbednost učesnika u centru grada i poziv vlastima da se obračunaju sa svima koji su pretili nasiljem, do zadovoljstva organizacija koje su se protivile Povorci ponosa. Predstavnici vlasti ponovili su da Povorka nije zabranjena i da je iz bezbednosnih razloga predložena alternativna lokacija na Ušću.

Reakcije na odlaganje Povorke

Otkazivanje Povorke ponosa u Beogradu, zakazane za 20. septembar, izazvalo je niz reakcija - od osude vlade zbog nemogućnosti da osigura bezbednost učesnika u centru grada i poziv vlastima da se obračunaju sa svima koji su pretili nasiljem, do zadovoljstva organizacija koje su se protivile Povorci ponosa. Predstavnici vlasti ponovili su da Povorka nije zabranjena i da je iz bezbednosnih razloga predložena alternativna lokacija na Ušću.

Gej strejt alijansa (GSA) zatražila je od države da hitno pokaže odlučnost u borbi protiv nasilja i pokaže da je spremna da napravi prekid sa praksom iz prošlih vremena, gde je nasilje bilo legitiman oblik borbe sa političkim protivnicima i neistomišljenicima.

GSA je ocenila da država u procesu organizovanja Povorke ponosa nije pokazala dovoljnu spremnost da se svim raspoloživim sredstvima obračuna sa nasilnicima, huliganima i ekstremističkim grupama koje nesmetano deluju i šire govor mržnje i otvoreno pozivaju na linč i nasilje.

Zahtevajući od svih nadležnih, a pre svega od policije, tužilaštva i sudstva da sve nasilnike, ekstremističke grupe, organizacije i pojedince koji su otvoreno pozivali na linč i vršili nasilje, procesuira i sankcioniše u skladu sa zakonima, GSA je navela i da je trenutna situacija prevazišla pitanje prava LGBT osoba i same Povorke ponosa kao događaja, te da je postala pitanje funkcionisanja Srbije kao države i bezbednosti svih građanki i građana.

“Država mora hitno da reaguje i da učini sve da bi obezbedila sigurnost svim svojim građanima i građankama i zaštila ih od nasilja. Samo odlučnim i konkretnim merama država će uspeti da povrati poverenje građana koji u njoj žive”, poručila je GSA.

GSA je pozdravila odluku Organizacionog odbora Povorke ponosa da u situaciji nejasne i nedefinisane bezbednosne podrške otkaže planirani skup i time zaštiti učesnike i učesnice od eventualnog nasilja i mogućih posledica.

Takođe, GSA je ocenila da je, i pored otkazivanja Povorke ponosa, LGBT zajednica u Srbiji uspela da dobije do sada neviđenu podršku raznih domaćih i međunarodnih organizacija, javnih ličnosti, kao i podršku najvažnijih političkih institucija.

“Ova podrška je svakako odlična osnova za formiranje buduće strategije LGBT pokreta u Srbiji koji takođe mora da pokaže spremnost da se okupi oko zajedničkih ciljeva i da na njihovom ostvarenju sarađuje sa svima koji mogu i treba da doprinesu rešavanju statusa LGBT populacije u Srbiji”, navela je GSA.

Centar za promociju kulture nenasilja i ravnopravnosti Kvirija takođe je pozdravio odluku Organizacionog odbora Povorke ponosa da odloži tu manifestaciju, ocenjujući da je time pokazana odgovornost koja ne sme da bude protumačena kao povlačenje, već kao poštovanje osnovnih principa nenasilja za koje se zalažu gej-lezbejske organizacije, kao deo civilnog društva.

Odgovornost za neodržavanje Povorke ponosa Kvirija je prebacila na predstavnike vlasti, navodeći da su izrazili samo deklarativnu, a ne i suštinsku podršku.

Komitet pravnika za ljudska prava ocenio je da je država kapitulirala, jer nije u stanju da garantuje bezbednost građanima na ulicama glavnog grada.

“Država koja javno prizna da nema sposobnost da sačuva živote svojih građana je država koja ne obavlja svoje osnovne funkcije”, ocenio je JUKOM i zatražio odgovornost tužilaštva, optužujući ga da je “otvoreno priznalo da nije sposobno da nađe osnov za krivično gonjenje nasilnika i huligana koji neskriveno pozivaju na ubistvo, nasilje i kršenja ljudskih prava".

I Udruženje građana Kontekst najoštrije je osudilo Vladu Srbije zbog nemogućnosti da garantuje bezbednost učesnicima Povorke ponosa.

Pozivajući ujedno sve da reaguju na novonastalu situaciju, Kontekst je poručio i da Povorka ponosa mora da bude održana kako je planirano.

“Ovakav postupak vlasti je neprihvatljivo neodgovoran. On predstavlja još jednu u nizu kapitulacija Države pred klero-fašističkim i ultra konzervativnim grupama i pojedincima, poput Obraza, 1389 itd. Ukoliko Država ne povuče svoju odluku da ne može da garantuje bezbednost sutra, to znači da ona promoviše homofobiju i klero-fašizam, kao i da ne poštuje sopstvene zakone i time samu sebe dovodi u pitanje”, navelo je Udruženje Kontekst.

Pozivajući sve da reaguju na ovakvo stanje stvari i podrže Povorku ponosa, Kontekst je poručio da “Povorka Ponosa mora da se održi kako je planirana, 20. septembra ispred Platoa u Beogradu u 11h” i da “država mora da garantuje bezbednost ili ne postoji”.

Kontekst je osudio i ponašanje određenih medija, uključujući i takozvane pro-demokratske, navodeći da su dali prostor homofobičnim i patrijarhalnim izjavama klero-fašističkih i konzervativnih aktera, čime su dodatno promovisali nasilje.

Grupa Isztvana (Ana Hoffner, Ivan Jurica) iz Beča ocenila je da je “koalicija desničarskih organizacija, neoliberalne politike i medija” onemogućila održavanje Povorke Ponosa.

“Citiranje pretnji nije legitiman novinarski rad, već potvrđuje homofobiju i nacionalizam kao stvarnost protiv koje ne može ništa da se uradi”, ocenila je ta grupa umetnika i queer aktivista, dodajući da se protivi i izjavama zapadnih medija i stavovima zapadnih ambasada u Beogradu, koje zbog homofobije i nacionalizma predstavljaju Istočnu Evropu kao necivilizovanu, a zapadne kapitalističke metropole kao seksualno emancipovane i tolerantne.

“Homofobija nije problem Srbije, niti Istočne Evrope, nego problem svakog društva! Takve izjave podržavaju nacionalističke snage, jer shvataju toleranciju kao moguću samo u okviru kapitalističkih, imperijalističkih, zapadnih vrednosti”, navela je Isztvana.

Povodom otkazivanja Povorke ponosa, ministarska pravde Snežana Malović izjavila je za B92 da se vlada zalaže za apsolutnu ravnopravnost svih, bilo da su u pitanju verske sekte ili neke druge grupacije.

Ona je najavila i da će Ministarstvo pravde tražiti da se zabrani rad pojedinih desničarskih organizacija koje prete nasiljem, podsećajući da je već podneta takva inicijativu za Nacionalni stroj.

Državni sekretar Ministarstva za ljudska i manjinska prava Marko Karadžić, koji je trebalo da govori na platou ispred Filozofskog fakulteta za vreme Povorke ponosa, ocenio je da su otkazivanjem tog skupa organizatori "pokazali najviši stepen odgovornosti, jer su stali u zaštitu najviših vrednosti, a to su život i sigurnost građana".

Karadžić je rekao i da su organizacije i pojedinci koji prebijaju i ugrožavaju građane - najveća sramota koju Srbija ima.

Gradonačelnik Beograda Dragan Đilas, kako su preneli elektronski mediji, pozdravio je odluku organizatiora da otkažu Povorku ponosa, navodeći da se time “trenutno izbegavaju neželjene posledice po učesnike, ali i sve druge Beograđane, kao i po imovinu grada Beograda".

"Činjenica da u Beogradu nije bezbedno na miran način iznositi svoje stavove, ma koliko se većina ne slagala sa istima, jeste nešto što sve
nadležne treba da pokrene na ozbiljno razmišljanje i aktivno delovanje", izjavio je Đilas.

Švedski ambasador u Srbiji Krister Bringeus izjavio je za B92 da je tužno i čudno što je održavanje Povorke ponosa odloženo iz bezbednosnih razloga, ali je dodao da to neće uticati na evropske integracije Srbije, iako su takve manifestacije sasvim normalna stvar u Evropi.

Sajt Povorke ponosa je www.belgradepride.rs

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav