Sastanak na slepo
Galerija Fakulteta likovnih umetnosti (FLU) u Beogradu gostuje tokom avgusta u Domu omladine Beograda Nomadskim letnjim programom koji u trećem izdanju, nazvanom “Sastanak na slepo”, obuhvata izložbe Ane Vujović i Vladimira Veljaševića, najavljene kao prostori između čitanja, gledanja, dodirivanja i slušanja.
Obe izložbe prilagođene su i osobama oštećenog vida, a (p)osetioci višečulne prikaze, paradoksalno, i ne mogu doživeti nikako osim ujedinjenjem iskustava osoba koje vide i koje ne vide. Taktili, reljefi, audio/svetlosne instalacije i Brajevo pismo potvrđuju da umetnost ne reprodukuje vidljivo, već čini vidljivim. Težište koje se nalazi izvan okvira, izvan kadra u kinematografiji zove se slepo polje, a slepo polje, kao izmičuća supstanca, nas i dovodi na sastanke na slepo, navela je kustoskinja FLU Jelena Spaić.
Izložba Ane Vujović “Dodirivaćeš ono što sam ja dodirivao” biće otvorena od 13. do 21. avgusta, dok će se Veljašević predstaviti od 23. avgusta do kraja meseca izložbom “Najbolji deo dana”.
Ana Vujović, kako je navela Jelena Spaić, smešta nas u slepo polje, aktivira senzacije kolektivnog sna u sinestezijskom mraku, vodi nas kroz područja cyberpunka, hauntologije, K-punka…
“Pored prizvuka uzbune u Aninim radovima postoje i poetika i ljubav. Dodirivaćeš ono što sam ja dodirivao – sjedinjuje nas jedna treća koža. A u toj koži, u tom prostoru slepe ljubavi svi gubimo oslonac”, navela je Jelena Spaić.
Posle tamnog futurističkog mizanscena Ane Vujović, Veljašević će predstaviti neobjavljeni autorski strip rađen kao deo njegovog doktorsko-umetničkog projekta.
Vladimir Veljašević, Čudno mesto, kombinovani materijali, 100x750 cm – 14 panela, 2019.
“Kontemplativni aspekt napuštenih pejzaža naglašen je kombinacijom vestern ikonografije i japanskog načina kadriranja. Senzibilnosti istoka i zapada spakovane su unutar strip estetike.
Lepota postaje opšte mesto kada se opisuje, to je večita teškoća sa razglednicama”, navela je Jelena Spaić, ukazujući da je narativ pritom u drugom planu - smešten je “na uglu između strip prostora i strip vremena. Taj ugao je širok kao dokolica. Tu stojimo. Družimo se. Ćoškarimo”.
Ana Vujović (Beograd, 1979) svoju praksu realizuje kroz formu objekata, skulpture, instalacije, crteža i slike. Kombinacijama multimedijalnog i digitalnog, istražuje post-analogno iskustvo, interakciju društva sa digitalnim svetom i njegov odnos sa korenima tradicionalnog nasleđa. Studije slikarstva je završila na FLU, a aktivno izlaže na grupnim i samostalnim izložbama u zemlji i inostranstvu od 2002 .Boravila je na umetničkim rezidencijama u Grčkoj, Nemačkoj, Italiji i Belgiji.
Vladimir Veljašević (Smederevska Palanka, 1969) takođe je diplomirao na FLU, gde je i zaposlen na grafičkom odseku kao redovan profesor. Izlaže od 1993. godine grafike, crteže i ilustracije, a dobitnik je nekoliko domaćih i međunarodnih nagrada za grafiku i strip. Između ostalog, bio je autor Kalendara Centra za grafiku za 2015. godinu koji je predstavljao nastavak promišljanja razvoja osnovne ideje njegovog doktorskog umetničkog projekta “Nenarativni strip – primena principa formalne redukcije”, predstavljenog 2014. u Galeriji FLU.
Nomadski letnji program Galerije FLU nastao je 2017. godine iz nekadašnjih FLUizama – letnjeg programa koji je kustoskinja Jelena Spaić pokrenula 2008. godine kao autorski projekat sastavljen od dve do pet samostalnih izložbi tokom jula i avgusta koje problematizuju razne fenomene savremene umetničke prakse.
Tokom trajanja obe izložbe trećeg izdanja Nomadskog letnjeg programa u Galeriji DOB-a planirana su stručna vođenja koja će obavljati kustos, umetnici i članovi Saveza slepih Srbije.
*Naslovna fotografija: Ana Vujović - Gi de Mopasan, Horla
(SEEcult.org)