UKP o izložbi Lađića
Serijal razgovora o radovima u oblasti vizuelne umetnosti “Umetnik kao publika” biće nastavljen 17. maja u Umetničkom prostoru U10 u Beogradu diskusijom o izložbi Nemanje Lađića “Little Tomorrow”.
Reč je o izožbi u okviru koje su predstavljena tri video-rada, svaki drugačiji, a sva tri usko vezana za Lađićeva interesovanja za digitalizaciju, tehnologiju i izmenjenu percepciju.
Umetnik sam definiše svoje polje interesovanja: “Pod uticajem digitalizacije i principa digitalne vizuelne komunikacije, načini na koje posmatramo stvari oko sebe drastično su promenjeni. Drugačija su očekivanja, logika, brzina iščitavanja i donošenja zaključaka, prihvatanje i neprihvatanje, sistematičnost i površnost. Moji radovi bazirani su na nekim malim zapažanjima i otkrićima koja upućuju na sve te promene, kojih uglavnom nismo svesni. Svi moji radovi, kako starije instalacije tako i noviji video radovi, sadrže neki element očigledne iluzije koji je baziran na određenoj tehničkoj mogućnosti”.
Kako male intervencije u onome što deluje jednostavno i svakodnevno mogu da nas zavedu i skrenu tok našeg doživljaja sveta? Da li tehnologija pravi šum u našim malim životima ili ih čini neponovljivim? To su neka od pitanja o kojima će biti reči u 32. diskusiji u okviru foruma UKP, koja se održava nedugo nakon izlaska knjige posvećene prethodnim diskusijama, čija je autorka Mirjana Boba Stojadinović ujedno i autorka projekta UKP.
Nemanja Lađić, rođen u Beogradu 1984. godine, diplomirao je na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, vajarski odsek, u klasi prof. Mrđana Bajića 2009. godine, a 2011. završio je Transmedia program – postdiplomske studije medijske umetnosti u Briselu. Izlagao je samostalno šest puta i učestvovao na tridesetak grupnih izložbi. Radi video radove i instalacije koje se bave optičkim/vizuelnim iluzijama, a inspirisani su tehnologijom, matematikom, problemima digitalizacije, graničnim oblastima fizičkog i digitalnog.
Materijal za publiku - pogodan za pipremu za diskusiju, nalazi se na sajtu projekta UKP.
(SEEcult.org)