• Search form

09.11.2013 | 10:51

Vikend na Slobodnoj zoni

Vikend na Slobodnoj zoni

Festival Slobodna zona predstavlja tokom vikenda petnaestak dokumentarnih i igranih filmova, uključujući nekoliko iz regiona, uz noćne razgovore o vršnjačkom nasilju i mogućnostima otpora u današnjem društvu.

Vikend na Slobodnoj zoni počinje austrijskim dokumentarcem “Zauvek zajednoMonje Art u Dvorani Kulturnog centra Beograda o tri mlade devojke, njihovom prijateljstvu, buđenju seksualnosti, prvim ljubavima, gubitku i novim počecima.

Publika u Dvorani KCB-a ima priliku da pogleda 9. novembra i britanski dokumentarac “SalmaKim Longinoto o sudbini mlade muslimanke na jugu Indije kojoj je od 13. godine bilo zabranjeno da napušta kuću. Porodica ju je držala pod ključem 25 godina, zabranjujući joj da ide u školu i terajući je u brak. Jedina uteha i spas bila joj je poezija, koju je tajno pisala i uspela da doturi jednom izdavaču, postavši najpoznatija tamilska pesnikinja.

Francuski igrano-dokumentarni film “Hiljadu sunaca” (Mati Diop) o slobodi izbora priča je o dvoje ljubavnika koji sanjaju da stignu u Pariz, koja je negde između naturalizma i fantazije, posvete i istraživanja, humora i melanholije…

Slobodna zona predstavlja i domaći film “Prolećna suncaStefana Ivančića o četiri momka koji su prijatelji i braća, na pragu odrastanja i na kraju adolescencije. Iako žive u različitim zemljama, Beograd je grad koji ih sve spaja. Tokom jednog običnog razgovora o bezbrižnom kupanju, nameće se priča o komunističkoj prošlosti, koja se istovremeno idealizuje i kojoj se suptilno podsmeva.

Treći dan Slobodne zone obuhvata i noćni razgovor o vršnjačkom nasilju, nakon igranog filma “Časovi harmonijeEmira Baigazina, ostvarenju jedinstvenog vizuelnog stila o borbi 13-godišnjeg dečaka sa mehanizmima nasilja i marginalizacije u školi.

U razgovoru na temu “Sklad nasilja” u DKC-u učestvovaće sociološkinja Isidora Jarić, socijalni psiholog Dragan Popadić i politikolog Aleksandar Weisner.

Program prvog dana vikenda u Domu omladine obuhvata dokumentarac britanskog veterana Kena LoučaDuh 45-te” o snu o jednom boljem i pravednijem društvu u Velikoj Britaniji posle Drugog svetskog rata, te nagrađivani film “Prekinuti krugFeliksa Van Groningena, koji je belgijski kanditat za Oskara i u konkurenciji je za najbolji evropski film 2013. To je ljubavna priča vlasnice salona za tetoviranje i bendžo muzičara, čiju sreću kvari bolest šestogodišnje ćerke. Na novu stvarnost različito reaguju, ali shvataju da će za dete morati zajedno da se bore.

Slobodna zona predstavlja 10. novembra u DKC-u nekoliko ostvarenja iz regiona, počev od hrvatskog filma “Sonja i bikVlatke Vorkapić o devojci iz grada, vegetarijanki i aktivistkinji za prava životinja, koja se bori za zabranu borbe sa bikovima u Dalmatinskoj zagori. Lokalni mačo tip Ante, odlučuje, međutim, da je spreči po svaku cenu.

Biće prikazan i slovenački igrano-dokumentarni film “Devojka drvoVlade Škafara koji otkriva nesagledivost života deteta, energiju i čistotu ranih osećanja, snagu i dubinu ljudskih veza, kao i vezu ljudskih bića i prirode, a potom će biti prikazan i dokumentarac Srđana KečeBijeg”, u koprodukciji Srbije i BiH, koji govori o tri Romkinje sa Balkana: jedna beži od roditelja i škole da bi se udala, druga je samohrana majka koja se bori da izvede ćerku na pravi put, dok treća pokušava da pobegne od života prepunog nasilja i bolesti.

Dokumentarac “Mama EvropaPetre Seliškar iz Slovenije prikazuje evropski kontinent kroz oči šestogodišnje devojčice koja je rođena na Balkanu, ali su je otac koji je kubansko-makedonskog porekla i majka Slovenka vaspitavali da bude državljanka sveta. Ipak, mala Tera brzo shvata granice. Sa roditeljima odlazi na putovanje po bivšoj Jugoslaviji i susrećući se sa brojnim živopisnim likovima sa interesantnim pričama, objašnjava svoje nevine, ali pametne i već izgrađene stavove o kontinetu koji nije toliko ujedinjen koliko se predstavlja.

Uoči noćnog razgovora na temu “Subverzija i kooptacija”, biće prikazan dokumentarni film “Sutra” o umetničkom kolektivu Vojna u Rusiji, jednom od najupečatljivijih fenomena tamošnje savremene scene, čiji osnivači vode tajni život, odgajajući pritom jednogodišnjeg sina i vodeći akcije na granici umetnosti i zločina.

Film “Sutra” je i povod za poslednji noćni razgovor Slobodne zone, koji će razmotriti mogućnosti slobode u uslovima u kojima svaki pokušaj otpora određenoj državnoj mašini, ili dobro definisanoj društvenoj strukturi, ne biva naprosto slomljen, već prisvojen, uvučen u samu strukturu i na taj način načinjen nedelotvornim. Na tu dilemu nailazi i moskovska anarho-umetnička grupa Vojna u filmu “Sutra”, koja svoje subverzivne performanse snima i postavlja na internet, računajući na to da će, pre ili kasnije, njeni članovi biti uhapšeni. Stoga u svoj umetničko-politički performans Vojna uračunava i kaznu i boravak u zatvoru. Šta to ruski umetnici poručuju svojim (samo)ironičnim noćnim akcijama, svojim komičnim (i duhovitim) subverzijama, odsustvom svake herojske poze pokušaće da proniknu hrvatski pisac Igor Štiks (Pravni fakultet, Univerzitet u Edinburgu) i filozof i publicista Srećko Horvat iz Zagreba.

Program u DOB-u 10. novembra počinje srpsko-hrvatskim eksperimentalnim filmom “Sitna pticaDaneta Komljena o mladiću koji posle smrti oca pokušava da sazna šta je prijateljstvo od očevog nekadašnjeg profesora marksizma.

Biće prikazan i dokumentarno-igrani film “Mambo Cool” (Kris Gude) o neuspešnom dileru droge i njegovom sumnjivom društvu koji su deo generacije koja se suočava sa promašajima, bolešću i truležom velikog grada u Kolumbiji.

Za kraj vikenda u DOB-u najavljen je igrani studentski film “Gde je Nađa?” u produkciji Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu o nestanku 18-godišnje devojke, čiji otac, koga igra Svetozar Cvetković, shvata koliko je malo poznaje tek kada krene u potragu za njom. U toj potrazi, on upoznaje Nađine prijatelje i otkriva svet odrastanja u velikom gradu za koji nije znao da postoji, a u kojem njegova ćerka provodi vreme.

Slobodna zona predstavlja do 13. novembra izbor od oko 50 angažovanih dokumentarnih i igranih filmova, medju kojima su i pobednici svetskih festivala, koji su kontroverznim i subverzivnim karakterom uzburkali publiku širom sveta.

Festivalski sajt je www.freezonebelgrade.org, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, odnosno OVDE (pdf).

*Sinopsisi filmova 9. Slobodne zone (pdf)

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav