• Search form

21.02.2015 | 19:03

Vizuelni narativi neprevodivog

Vizuelni narativi neprevodivog

Fotograf Srđan Veljović iz Beograda predstaviće se 24. februara u Studentskom kulturnom centru u Kragujevcu izložbom serije fotografija koje su pokušaj konstrukcije fenomena “Das Unheimliche” kojim se u velikoj meri opisuju naša sadašnjost, egzistencija, životi.

Pojam “Das Unheimliche”, kako je i naziv Veljovićeve izložbe u Kontakt galeriji SKC-a Kragujevac, u velikoj meri je neprevodiv. Umetnica i teoretičarka umetnosti dr Mariela Cvetić je u nedavno objavljenoj studiji “Das Unheimliche” psihoanalitičke i kulturalne teorije prostora pokušala da kroz svoja istraživanja razmotri i rasvetli taj pojam kroz njegova mnogostruka značenja: “Etimologija reči Das Unheimliche je izvedena iz semantičkog jezgra Das heim - dom, odakle heimlich - pripadati kući. Nemačka reč Heimat znači zavičaj, rodna zemlja (gruda). Dom, pre nego građevina, a postoje i mnoge kombinacije kao Heimatstadt (rodni grad), Heimatland (rodna zemlja), Heimaterde (rodno tlo), Heimatliebe (rodoljublje). Das heim istovremeno znači i nešto što je skriveno tako da ga drugi ne mogu videti, nešto držano po strani od drugih, ali najbolje biva izraženo peudonegacijom Das(Un)heimliche. Radi se o uznemiravajućoj, čudnoj blikosti između poznatog i nepoznatog - kada se poznato promalja ispod nepoznatog oblika/pojave ili kad se to nepoznato otkriva kao blisko, poznato. Semantička oblast reči Das heim (nešto što se podrazumeva kao blisko) postaje semiotički kod gde različita značenja i njihove konstelacije uspostavljaju horizont očekivanja...”

Veljovićevom serijom fotografija namerava se popuniti to mesto, ta neprevodivost, kroz različite vizuelne narative.

Isprekidanost i ekscesnost, necikličnost, sva obeležja naše realnosti, nameću diskontinuitete koji iscrpljuju i zastrašuju. Poznato, naučeno nam se vraća dovoljno modifikovano tako da kompromituje i čini nekorisnim naše iskustvo, namećući nelagodnost koja uznemirava. Nemogućnost otpočinjanja kontrolabilnog ciklusa koja rasipa energiju; iscrpljujuća entropija nam vraća našu realnost izmenjenu. Isto, a neprepoznatljivo. Brutalne varijacije konteksta koje naš tekst čine nepreciznim i neupotrebljivim, jesu karakteristike kako naše realnosti, tako i Das Unheimliche pojma.

Sa tim pretpostavkama su oblikovane fotografije - na način da je serija vizuelnih uzoraka našeg iskustva nastajala prepoznavajući tragove Das Unheimliche koncepta ne znajući mu ime, uspostavljajući obrise i donoseći radost prepoznavanja...

Srđan Veljović, fotograf i kulturni radnik, rođen 1968. godine, završio je Elektrotehnički fakultet u Beogradu. Bavi se problemom identiteta i njegovog uspostavljanja kao polja konstituisanog izvana istražujući mesta prestupa granice koja ga definiše.

Realizovao je projekte: Arhitektura i fašizam, Lep život kao eksces, Nebo, Granice roda, Ekonomija moći heteroseksualne veze, Koliko visoko je bezbedno, Nož žica, Umeće tranzicije, Transponovanje - Džoni Racković, Mnoštva, Tehno - pozicije potkulture, Moguća mesta solidarnosti, Muzeji i još po neko mesto sećanja, Jarboli, Industrija, Fotografije, portreti, Bioskopi u kulturi sećanja, 20-25-29, Das Unheimliche - koncept kao praktična alatka

Izlagao je grupno i samostalno u Srbiji, Makedoniji, Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Sloveniji, Rumuniji, Albaniji, Austriji, Nemačkoj…

Izložba “Das Unheimliche - koncept kao praktična alatka” u SKC u Kragujevcu biće otvorena do 13. marta.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.