Najava veće podrške knjizi
Međunarodni Salon knjiga, Izložba umetnosti "Art Expo" i Izložba nameštaja, dizajna i opreme za enterijere "Ambijenta" otvoreni su 4. marta na Novosadskom sajmu, uz najavu ministra kulture Nebojše Bradića o većoj finansijskoj podršci izdavaštvu.
Međunarodni Salon knjiga, Izložba umetnosti "Art Expo" i Izložba nameštaja, dizajna i opreme za enterijere "Ambijenta" otvoreni su 4. marta na Novosadskom sajmu, uz najavu ministra kulture Nebojše Bradića o većoj finansijskoj podršci izdavaštvu.
“Ministarstvo kulture Srbije će podržati izdavaštvo sa možda procentualno najviše sredstava u odnosu na protekle godine. Želja nam je da uvedemo nove aktivnosti koje će biti podsticaj autorima i izdavačima i svima onima koji ‘žive od knjige’ da to rade bolje i više”, rekao je Bradić na otvaranju 16. Salona knjiga, 15. izložbe Art ekspo i sajma Ambijenta.
Bradić je najavio i podršku bibliotekama za otkup knjiga i štampanje kapitalnih izdanja, kao i za njihovo prevođenje na strane jezike kao potencijal za podsticaj promocije kulture u Srbije u svetu.
Ističući da je UNESCO 2010. godinu proglasio Godinom susreta kultura, Bradić je rekao da je zato svaki međunarodni događaj na neki način “otelotvorenje te ideje da se kulture susreću, razmenjuju, utiču jedna na drugu i tako pripadaju velikoj kulturi sveta”.
Međunarodni Salon knjiga u Novom Sadu je, prema njegovim rečima, na neki nači i vesnik te manifestacije, ali i potvrda kako i koliko u Novom Sadu višeglasje vojvođanske kulutre dolazi u dijalog sa kulturom sveta.
Prema njegovim rečima, Salon knjige u Novom Sadu na dobar način može da pokaže i potvrdi koliko je knjiga važna i koliko ona utiče na kulturnu strategiju naše zemlje.
“Kultura je sa knjigom vidljivija i sa knjigom najbrža, stiže na različite adrese na koje nosi duh ovih prostora, nacija, kulutra, tradicije i svega onoga što čini kuluturu Srbije”, naglasio je Bradić, koji je posle razlgedanja štandova i razgovora sa izlagačima izjavio da, i pored uslova koji ne pogoduju izdavaštvu - zbog posledica svetske ekonomske krize i na tu oblast, izdavači doprinose vitalnošću i aktivnošću raznovrsnosti tako važne oblasti.
Na svečanom otvaranju Salona knjiga i izložbi “Art ekspo” i “Ambijenta” govorio je i specijalni gost Salona knjiga, ruski pisac srpskog porekla Vladimir Vojnovič, tvorac proslavljenog književnog lika vojnika Ivana Čonkina.
Na Salonu knjiga učestvuje više od 150 izdavača, a tradicionalno obuhvata i Dane Laze Kostića i uručenje istoimene nagrade. To priznanje za najbolje književno ostvarenje objavljeno između dva salona dobila je Radmila Lazić za poetsku zbirku "Magnolija nam cveta itd.", u izdanju Matične biblioteke "Svetozar Marković" u Zaječaru.
Nagrada će biti uručena Radmili Lazić 5. marta, kada i priznanje za izdavački poduhvat, koje je pripalo "Službenom glasniku" u Beogradu, za ediciju "Velikani srpske književnosti" u 20 knjiga autora Radovana Popovića. Specijalne nagrade dodeljene su Zavodu za udžbenike u Beogradu i Srpskom kulturnom društvu "Prosvjeta" u Zagrebu za "Sabrana dela Sime Matavulja", kao i kući "Kairos" u Sremskim Karlovcima za pesničku ediciju "Stražilovo".
U okviru Dana Laze Kostića najavljeno je desetak programa na kojima će posetioci, ljubitelji i znalci književnosti, imati priliku da vide i pričaju sa laureatima najznačajnijih literarnih nagrada u Srbiji, poput NIN-ove (Grozdana Olujić), Andrićeve (Mirko Demić), nagrade “Laza Kostić” (Milisav Savić), Vitalove (Slobodan Vladušić), “Stevan Sremac” (Aleksandar Gatalica).., kao i da čuju reč kritike o novim izdanjima.
Poseban pečat 16. Salonu knjiga daće prvi “Evropski facebook pesnički festival” na kojem će, u organizaciji Banatskog kulturnog centra i Novosadskog sajma, nastupiti direktno ili putem striminga oko 250 pesnika iz 20 zemalja, koji su aktivni na popularnoj globalnoj društvenoj internet mreži Facebook.
Oko 150 pesnika je potvrdilo dolazak, dok će ostali učestvovati postavljanjem pesme na profilu EFPF BKC na fejsbuku, koji će biti projektovan putem video bima na štandu BKC-a. Tokom Festivala na tom profilu biće postavljane i fotografije učesnika. Evropski fejsbuk pesnički festival biće i uživo emitovan putem veb kamere na adresi www.bkc.devbin.org
U okviru Salona knjiga, 5. marta biće održan i okrugli sto o kulturi i medijima, uz učešće predstavnike akademskih i kulturnih institucija.
U središte rasprave okruglog stola “Kultura medija - medij kulture”, u organizaciji časopisa “Nova misao” i Novosadskog sajma, stavljen je čvor, veza i preplitanje sfere kulture i sfere medija.
Većina izlagača 16. Salona knjiga najavila je i posebne akcije, kao što su gostovanja poznatih pisaca, a sajamski popust na kupovinu knjiga je e od 10 do 50 odsto.
I ove godine organizovan je program “Izlagači posetiocima”, u okviru kojih će posetioci na pojedinim štandovima moći da dobiju popust u visini cene sajamske ulaznice.
Među gostima na 16. Salonu knjiga biće i istarski izdavači, u organizaciji Županijske komore Pule.
Biće održan i prvi međunarodni sajam foto i video opreme, uz izložbu fotografija iz fundusa Foto kino i video Saveza Vojvodine "Vojvodina na dlanu", stručno predavanje na temu "Autorsko pravo fotografije", te foto radionicu i berzu polovne opreme.
Paralelno sa Salonom knjiga, organizovan je 15. Art ekspo, čiji je kuriozitet atraktivna izložba “Joko Ono - Džon Lenon - Tito - jedna konceptualna akcija”, posvećena umetničkoj akciji “Akorns” (Acorn Event) koju su konceptualna umetnica Joko Ono i frontmen Bitlsa Džon Lenon realizovali daleke 1968.
Na dan svog venčanja, Joko Ono i Lenon su zasadili dva hrasta kraj katedrale u Konventriju, poslavši istovremeno, na 50 adresa svetskih lidera, po dva žira (akorns) sa željom da se zasade po dva hrasta u ime mira. Među onima kojima su žirovi poslati bio je i Josip Broz Tito, tadašnji predsednik SFRJ, koji je tu ideju i ispoštovao, te je žirove posadio u arborijumu rezidencije u Beogradu.
Danas u tom prostoru postoje dva ponosna 40-godišnja hrasta.
Suorganizatori izložbe su Centar za vizuelnu kulturu "Zlatno oko" i Galerija "Bel art" u Novom Sadu, u saradnji sa Muzejom istorije Jugoslavije u Beogradu, a otvoriće je pokrajinski sekretar za kulturu Milorad Đurić.
U okviru 15. izložbe Art ekspo, 5. i 6. marta biće održan simpozijum "Umetnost na kraju decenije - centralnoevropske destinacije - podunavske zemlje”, na kojem su najavljeni vodeći likovni kritičari iz Nemačke, Austrije, Slovačke, Mađarske, Hrvatske, Srbije, Rumunije i Bugarske - sposobni da sagledaju i interpretiraju dinamična zbivanja u umetnosti "nijansirana" različitim stupnjevima razvoja, najrazličitijim socijalnim i kulturološkim uslovima i umetničkim promišljanjima, najavili su organizatori.
Za izuzetne domete u umetničkom izrazu 8. marta biće dodeljena 12. nagrada “Sava Šumanović”, koju je 2009. dobila Mira Brtka, a među dosadašnjim dobitnicima su i Dragoljub Raša Todosijević, Dragomir Ugren, Zdravko Mandić, Mrđan Bajić, Dušan Otašević, Miodrag Protić, Živko Grozdanić, Milan Blanuša, Mileta Prodanović i Balint Sombati.
Posebna postavka u okviru izložbe Art ekspo posvećena je nedavno preminuloj slikarki Olji Ivanjicki, a na štandu "Radionica duše" biće predstavljeno više od 20 njenih dela, uključujući ulja na platnu i crteže posvećene Jesenjinu, Lazi Kostiću, Njegošu… Izložba je prodajnog karaktera.
Poseban segment predstavljaće promocija monografije Paje Jovanovića, CD-a i DVD-ja, koja je štampana prošle godine u čast 150-godišnjice rođenja istaknutog slikara.
Takođe, posetioci izložbe Art ekspo moće će da vide i stilski oblikovane razboje za ručno tkanje, kao i unikatne ručno tkane odevne predmete oplemenjene ručno tkanom čipkom, kao i druge upotrebne predmete za domaćinstvo ukrašene ručno rađenim vezom.
Cena ulaznice je 150 dinara, a za kolektivne posete (za više od 15 osoba), penzionere i decu od sedam do 12 godina - sto dinara.
Sajt Novosadskog sajma je www.sajam.net, a programi Salona knjiga, izložbe “Art expo” i sajma “Ambijenta” nalaze se i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)