Blueprint Dušice Dražić
Instalacija “Blueprint” Dušice Dražić, koja problematizuje savremene promene u urbanom tkivu grada, odnosno problem transformacije i nestajanja starih beogradskih naselja, biće predstavljena 17. avgusta u Likovnoj galeriji Kulturnog centra Beograda, u koju će biti preneti ostaci jedne porušene kuće.
Instalacija “Blueprint” Dušice Dražić, koja problematizuje savremene promene u urbanom tkivu grada, odnosno problem transformacije i nestajanja starih beogradskih naselja, biće predstavljena 17. avgusta u Likovnoj galeriji Kulturnog centra Beograda, u koju će biti preneti ostaci jedne porušene kuće.
Dušica Dražić tim radom problematizuje savremene promene u urbanom tkivu grada istovremeno u kontekstu kolektivnog i individualnog sećanja i uloge mesta u definisanju identiteta pojedinca i lokalnih zajednica, navela je Slavica Radišić u katalogu izložbe, ističući da Dražićeva pokušava da problem transformacije i nestajanja starih beogradskih naselja stavi ne samo u kontekst savremenih društveno-ekonomskih promena, već i da ukaže na koji način promene u urbanom tkivu grada utiču na pojedinca i njegovu vezu sa gradom u kojem živi.
Instalacija “Blueprint” je tako ilustracija značaja beleženja usmene istorije i individualnog sećanja stanovnika grada za očuvanje autentičnosti i identiteta urbane celine koja se nalazi van centralnog gradskog jezgra, a i sama je uobličena i definisana intimnim/privatnim sećanjem i istorijama svojih stanovnika.
Rekonstruišući u galeriji trenutak nestanka/rušenja jedne tipične porodične kuće u jednom od beogradskih naselja, Dušica Dražić pokušava da u vremenu i prostoru uhvati trenutak promene, trenutak kad stara kuća nestaje, a na njenom mestu ostaje samo prazno mesto.
Prenoseći u galeriju šut, ostatke porušene kuće, kojim prekriva celi prostor galerije, ona primorava posetioce da hodaju po ostacima nekadašnjeg privatnog, ličnog prostora. Na taj način, kako je navela Slavica Radišić, umetnica konstruiše privremeno “arheološko” nalazište, u kojem možemo naći, iskopati ostatke i tragove života nekadašnjih “ukućana”.
Dušica Dražić, dobitnica nagrade "Dimitrije Bašičević Mangelos" za 2010. godinu, kao i nagrade “Mladi evropski umetnik” za 2010. godinu, koju dodeljuje Trieste Contemporanea, učestvovala je nedavno na Urban festivalu u Zagrebu performansom “Procep”, a ove godine predstavila se i u Galeriji Doma omladine Beograda izložbom “Mesto događaja”. Bila je, između ostalog, i među troje umetnika iz Srbije koji su učestvovali na 51. Oktobarskom salonu 2010. u Beogradu, na kojem je privukla veliku pažnju radom “Zimska bašta”.
Njena izložba “Blueprint” obuhvata i razgovor o tom radu koji će 20. avgusta biti održan u nastavku projekta “Umetnik kao publika”, čija je autorka Boba Mirjana Stojadinović.
Publika je pozvana da razmeni utiske i mišljenja o radu “Blueprint” dok se nalazimo u njemu, odnosno da iskaže na šta taj rad podstiče rad i koje asocijacije budi.
Da li su stanovnici Dražićevih radova utopijski ili apokatiliptični i koliko sve to ima veze sa nama, sada i ovde?, neka su od pitanja za diskusiju koju će modarirati Boba Mirjana Stojadinović u nastavku projekta “Umetnik kao publika” koji realizuje Udruženje umetnika Dez org sa Kulturnim centrom Rex kao partnerom, uz podršku Fonda za otvoreno društvo.
Izložba “Blueprint” biće otvorena do 1. septembra, a deo je projekta “Sećanje grada” koji realizuju Kulturklammer i Brunć u saradnji sa KCB-om, a istražuje sećanje Beograda - kolektivno i individualno, kao i različite modele i načine za aktivaciju sećanja u urbanoj regeneraciji i formiranju identiteta grada, od onih koji spadaju u domen javnih kulturnih politika, zatim delovanja nadležnih institucija kulture i civilnog sektora u kulturi, do onih u domenu umetničkih i kulturnih praksi grupa i pojedinaca.
U okviru tog projekta, 12. i 13. septembra u KCB-u biće održan međunarodni simpozijum “Sećanje grada - Participativne politike i prakse u funkciji aktivacije sećanja u razvoju grada”, zasnovan na tezi da preispitivanje i kritičko sagledavanje zajedničke prošlosti predstavlja nužan preduslov kvalitetnog razvoja zajednice, kao i da sećanje predstavlja definišući element u formiranju identiteta grada, doprinosi građenju pozitivne slike kod njegovih stanovnika i posetilaca, negovanju njegove prepoznatljivosti i sticanju ugleda na međunarodnom nivou.
Projekat se realizuje uz podršku Austrijskog kulturnog foruma Beograd, ERSTE Fondacije, Fonda za otvoreno društvo, opštine Vračar, Ministarstva kulture, informisanja i informacionog društva Srbije i Švajcarskog saveta za kulturu Pro Helvetia.
Sajt Dušice Dražić je www.dusicadrazic.wordpress.com, a KCB-a www.kcb.org.rs
(SEEcult.org)