Handke s čitaocima u Beogradu
Austrijski nobelovac Peter Handke družiće se sa čitaocima 5. jula u knjižari Delfi u Studentskom kulturnom centru, u okviru kratke posete Beogradu.
Handke će se sastati sa čitaocima i potpisivati svoje knjige od 18 časova, saopštila je izdavačka kuća Laguna, koja je objavila deset njegovih dela, počev od "Velikog pada" 2019. godine, kada je dobio Nobelovu nagradu za književnost. Usledili su naslovi "Golmanov strah od penala", "Moravska noć", "Kratko pismo za dugi rastanak", "Nesreća bez želja", "Drugi mač" i druge, do "Kradljivice voća", koja je nedavno objavljena.
Laguna je podsetila u saopštenju da je to jedinstvena prilika da čitaoci dobiju potpis još jednog nobelovca koji će biti u poseti toj kući, nakon dolaska Marija Vargasa Ljose u Beograd 2015. godine.
Peter Handke (1942) jedan je od najznačajnijih pisaca nemačkog jezika i savremene svetske književnosti, a Nobelova nagrada za književnost dodeljena mu je 2019. godine zbog "uticajnog rada koji sa lingvističkom genijalnošću istražuje periferiju i posebnost ljudskog postojanja".
Pisac stotinak knjiga, romana, pripovesti, drama, poezije, eseja i filmskih scenarija, Handke je i autor više filmova i koautor i saradnik u mnogim filmovima Vima Vendersa. Likovni je ilustrator svojih tekstova.
Osim Nobelove, dobitnik je još niza nagrada: Bihnerove, Kafkine, Šilerove, Ibzenove, Nestrojeve, nagrade "Tomas Man", nagrade "Vilenica"...
Dodela Nobelove nagrade Handkeu praćena je i kontroverznim reakcijama u stručnoj i najširoj javnosti, koje su se kretale od čestitki do gnušanja i zahteva za poništenje te odluke zbog njegovog političkog delovanja 90-ih godina, odnosno podrške srpskoj politici na čelu sa Slobodanom Miloševićem i osudi NATO bombardovanja Srbije.
Handke je, između ostalog, inostrani član Srpske akademije nauka i umetnosti od 2012. godine. Dobitnik je Ordena Karađorđeve zvezde prvog stepena, koju mu je 2021. godine uručio predsednik Srbije Aleksandar Vučić, zahvalivši mu tom prilikom za sve što čini "za Srbiju i srpski narod".
(SEEcult.org)