Lea Vidaković i Debeljuh u Podroomu
Galerija Podroom Kulturnog centra Beograda predstavlja od 4. maja radove umetnika Lee Vidaković i Matije Debeljuha, koji se različitim medijima bave preispitivanjem i kreiranjem vremenskih i prostornih odnosa, pružajući jednu moguću vizuelizaciju narativa tokom procesa nastanka radova.
Dok radovi Lee Vidaković pripadaju mediju lutka-animacije, Matija Debeljuh je najbliži oblasti eksperimentalnog filma, a njihova zajednička izložba, realizovana na predlog Saveta galerije Podroom, još jedan je u nizu kustoskih pristupa tokom kojeg se povezuju umetnici koji se nisu poznavali i ujedno se prepoznaje mogućnost saradnje u njihovom daljem radu.
Izložba dvoje autora, kako je navedeno u najavi, ukazuje na mogućnosti proširenja referencijalnih prostora filma, videa i animacije, i kada je reč o procesu rada, ali i kada je reč o prezentaciji.
Lea Vidaković stavlja naglasak na ljudske likove, njihove odnose i emotivna stanja, dajući prostoru važnu ulogu kada je reč o narativu. Unutrašnji prostor animacije razvija se zajedno sa galerijskim u kojem su lutke i onim u svesti posmatrača u kojem nastaju individualne interpretacije slika.
Animirani triptih Sestre pobuđuje atmosferu tradicionalnih flamanskih slika, gde se sestre zatočene u melahnoliji suočavaju sa prazninom i tugom koja proizilazi zbog one koja nedostaje. Minijatura napuštene sobe, u koju mogu proviriti jedino posetioci izložbe, s obzirom da se sestre pred njom uvek zaustavljaju i nikada u nju ne ulaze, postaje ključ za čitanje sva tri filma.
Lea Vidaković, Sestre
Anatomija zagrljaja, smeštena u ambijent vojvođanske porodice s početka 19. veka, prikazuje zagrljaj dva brata, ali ostavlja otvoreno polje za učitavanje emocija, s obzirom da taj izdvojeni detalj može biti povezan sa radošću i/ili tugom i samo je jedan segment iz vremenskog mozaika Porodičnih portreta. Posmatrači lako postaju deo naracije u kojoj učestvuju kroz emotivnu aktivnost i duboku introspekciju.
Lea Vidaković, Anatomija zagrljaja
S druge strane, Matija Debeljuh gradi Studiju za gubilište kroz niz vizuelnih beležaka koje su nastajale tokom priprema za film, za koji je kao fleksibilni literarni predložak poslužio istoimeni roman Mirka Kovača. Narativ filma postaje mesto susreta u kojem se sažima prošlo, sadašnje i buduće i to kroz likove starca, odraslog muškarca i dečaka, koji zapravo predstavljaju mesto refleksije o protoku vremena, promenama, nostalgiji i sećanju, a sve to u različitim enterijerima koji na simbolički način reprezentuju neki trenutak ili razdoblje u životu protagonista.
Matija Debeljuh, Studija za Gubilište
Delovi prostorne instalacije povezani su elementima građevinske skele koja kao fizička i simbolička konstrukcija definiše prostor i naglašava strukturu celokupnog ambijenta rada. Pažnja se usmerava na atmosferu i doživljaj samog dela, na načine izlaganja i recepcije, kao i na kompleksne odnose savremenog subjekta u medijatiziranom prostoru i vremenu.
Lea Vidaković (1983, Subotica) je multimedijalna umetnica koja radi na području animiranih instalacija i proširenih medija, primenjujući tehniku lutka filma. Njeno istraživanje u području animiranog filma zasniva se na temi fragmentiranih i drugih alternativnih tipova narativa za animacije i proširene medije pokretnih slika. Izlagala je na brojnim grupnim i samostalnim izložbama, festivalima animiranog filma i konferencijama.
Završila je studije animacije na HVO Volda University Collage u Norveškoj, a diplomirala na Odseku za grafiku i slikarstvo na Akademiji likovnih umetnosti u Zagrebu, dok je master studije u oblasti audio-vizuelne umetnosti pohađala na Kraljevskoj akademiji umetnosti - KASK u Belgiji. Trenutno je doktorant na smeru animacije na Fakultetu za umetnost, dizajn i medije na Nanyang Technological University u Singapuru. Dobitnica je više umetničkih i filmskih nagrada, a članica je Hrvatskog društva likovnih umetnika (HDLU), Saveza udruženja likovnih umetnika Vojvodine (SULUV) i Društva za studije animacije – Society of Animation Studies (SAS).
Matija Debeljuh (1980, Pula), čiji su eksperimentalni filmovi i video radovi (K51, La cantina di ferro, Opsesija, Contrada, Grad od čelika, Gubilište…) prikazivani i nagrađivani na niz međunarodnih festivala, diplomirao je na Umetničkoj akademiji u Splitu, na Odseku za dizajn vizuelnih komunikacija – video oblikovanje. Predstavljao je Hrvatsku na Bijenalu mladih umetnika Evrope i Mediterana u Atini, a izlagao je i na brojnim drugim grupnim, kao i na samostalnim izložbama u Puli, Rijeci, Zagrebu, Sarajevu, Skoplju, Torinu, Trstu, Atini, Vilniusu, Njujorku, Briselu… Učestvovao je na talent kampusima Sarajevo film festivala i Berlinala.
Debeljuh je sa Brankom Benčić otvorio 2013. godine u Vodnjanu Apoteku – prostor za savremenu umetnost.
Realizaciju izložbe pomogli su Sekretarijat za kulturu Beograda, Ministarstvo kulture i informisanja Srbije, Istarska županija i Apoteka - prostor za savremenu umetnost.
Izložba će biti otvorena u galeriji Podroom do 30. maja.
*Naslovna fotografija: Matija Debeljuh, Studija za gubilište
(SEEcult.org)