Nagrade Gorkog i značaj knjige
Filmski reditelj Nikita Mihalkov, počasni predsednik žirija nagrade “Maksim Gorki”, istakao je značaj očuvanja knjige u vreme savremenih tehnologija, a posebno potrebu očuvanja ruskog jezika. “Ne sme se zaboraviti nikada šta je to kultura knjige, osećanje knjige, rang lista, pojam ‘najomiljenija knjiga’”..., rekao je Mihalkov na četvrtoj dodeli književne nagrade “Maksim Gorki” u Centru za razvoj ruskog jezika i komunikacija u Moskvi, kojoj je prisustvovala i supruga ruskog premijera i bivšeg predsednika Vladimira Putina, Ljudmila Putin.
Filmski reditelj Nikita Mihalkov, počasni predsednik žirija nagrade “Maksim Gorki”, istakao je značaj očuvanja knjige u vreme savremenih tehnologija, a posebno potrebu očuvanja ruskog jezika.
“Ne sme se zaboraviti nikada šta je to kultura knjige, osećanje knjige, rang lista, pojam ‘najomiljenija knjiga’”..., rekao je Mihalkov na četvrtoj dodeli književne nagrade “Maksim Gorki” u Centru za razvoj ruskog jezika i komunikacija u Moskvi, kojoj je prisustvovala i supruga ruskog premijera i bivšeg predsednika Vladimira Putina, Ljudmila Putin.
“Ljudi koji pišu knjige, a nemaju prilike da ih vide odštampane, nego ih samo publukuju na internetu, veoma su hendikepirani zbog toga”, rekao je Mihalkov, ocenjujući i da ruskom jeziku preti velika opasnost.
Mihalkov je priznao da gaji posebnu ljubav prema pričama Ivana Bunjina, a naročito mu je zapao za dušu i srce “Sunčani udar”, u kojem je nabujala veličanstvena snaga ruskog jezika, pa se odavno nosi mišlju da prema toj priči snimi film.
Ljudmila Putin rekla je na ceremoniji da joj je drago što je “državljanka zemlje u kojoj se najviše čita na celom svetu”.
“U vezi sa pojavom drugih nosilaca informacija, bilo je i onih koji su predviđali da će knjiga nestati, ali mi smo joj verovali i podržavali je. I meni je veoma drago što danas ove nagrade dobijaju pisci koji su ih u potpunosti dostojni”, rekla je Ljudmila Putin.
Književna nagrada “Maksim Gorki” za umetničku prozu za 2009. dodeljena je Vladimiru Orlovu za roman “Kamergerski sokak”.
Nagrada “Maksim Gorki”, koju su 2005. ustanovili Ruski fond kulture i izdavačka kuća “Književno učenje”, dodeljena je u još četiri kategorije.
Za istorijsku publicistiku nagradu je dobio Aleksandar Vaskin za knjigu “Od Volhonke do Znamenke”, dok je u kategoriji “Moji univerziteti” - za visoki profesionalizam i bespogovorno služenje ruskoj lepoj književnosti, nagrađen Valentin Kurbatov.
U kategoriji “Neblagovremene misli” laureatkinja je Alisa Ganijeva, nagrađena za više kritičkih studija objavljenih u novinama i časopisima tokom 2007-2008.
Za najboljeg pesnika, u kategoriji “Ne grdite vi muzu moju”, dobitnikom je proglašen Konstantin Vanšenikin, za pesničku zbirku “Šapat”.
Diplomom nagrade Gorkog ovenčana je i knjiga Nadežde Gorlove “Rebekin pokrivač”.
Svi nagrađeni, pored diploma, dobili su i po 60.000 rubalja oko 2.000 dolara).
Kada je 2005. ustanovljena književna nagrada Gorkog (1868-1936), odlučeno je da se dodeljuje svake godne krajem oktobra u pet nominacija nazvanih po delima velikog pisca: 1. “Foma Gordejev” - umetnička proza, 2. “Po Rusiji” - istorijska publicistika, zavičajna štiva, 3. “Makar Čudra” - književni debi, 4. “Neblagovremene misli” - kritika i 5. “Prolećni zuci” - poezija.
Čim je osnovana, nagradu Gorkog su počeli nazivati utešnom, kao milosrdni dar nezaboravnog starca Luke iz drame “Na dnu” onima koje su zauvek “preskočile” Velika nagrada, Bunjinova, Buker, Nacionalni bestseler..
Branko Rakočević