Najbolji medijski prilozi o zaštiti dece od digitalnog nasilja
Nagrade UNICEF-a u Srbiji za najbolje medijske priloge o prevenciji digitalnog nasilja nad decom dobili su, na osnovu konkursa, novinari Drugog programa Radio Beograda, Radio-televizije Srbije i dnevnika “Blic”.
Nagrade su pripale novinaru Borisu Vukoviću za tekst “Na Fejsbuku se javilo 300 đaka da ubije druga”, objavljen u “Blicu”, novinarki Jovani Jovančić za televizijski prilog u emisiji “Oko magazin” RTS-a i Tamari Vučenović, novinarki Radio Beograda 2 za emisiju iz ciklusa “Digitalne ikone”.
Vukovićev tekst, kako je istakao stručni žiri, već naslovom privlači pažnju na konkretan slučaj digitalnog nasilja, a zatim, od pojedinačnog primera širi sadržaj na pojavu u celini. Pritom poštuje pravilo o skrivanju identiteta žrtve i štiti je od mogućeg dodatnog povređivanja.
“Ovaj članak pruža niz opštekorisnih informacija: objašnjava vrste zloupotreba dece na internetu, daje statistiku o njihovoj rasprostranjenosti, navodi pravila za ponašanje roditelja”, naveo je žiri, koji su činili novinari Olja Bećković, Branka Otašević, Gorica Nešović i Veselin Simonović, kao i savetnica za odnose sa javnošću UNICEF-a Jadranka Milanović.
Emisija Tamare Vučenović iz ciklusa “Digitalne ikone”, kako je istakao žiri, namenjena je ozbiljnim i strpljivim slušaocima koji o temi žele da se obaveste kroz dubinski i sveobuhvatan pristup.
“Emisija je spoj slikovitih primera i objašnjenja, neposrednih komentara i uputstava svima koji mogu biti pogođeni zloupotrebom interneta, onima koji su zainteresovani da ga spreče i onima koji su obavezni da mu se suprotstave”, istakao je žiri.
Prilog Jovane Jovančić u emisiji “Oko” RTS-a izdvojio se po dosetljivosti i neobičnosti pri uvođenju u temu. Anketa na ulici s pozivom na “prijateljstvo” i “praćenje” inventivno, duhovito i efektno pretapa se sa primerima, objašnjenjima, podacima koji se odnose na digitalno nasilje. “Vizuelno privlačna, dobro snimljena i dinamično montirana, u svojih desetak minuta trajanja ova emisija dovoljno zanimljivo i upečatljivo govori o pojavi, jasno ukazuje na opasnosti od zloupotreba interneta i poručuje na šta u tom smislu treba obratiti pažnju školi, u kući, među decom, među odraslima”, naveo je žiri.
Nagrađeni radovi razmatrani su na osnovu kriterijuma promovisanja dečjih prava i opštih profesionalnih novinarskih kriterijuma izveštavanja, uključujući kvalitet izveštavanja, etičnost, javnu korist, kao i da li se materijal može smatrati inicijatorom pozitivnih promena u društvu i promena društvenih normi.
Nagrada UNICEF-a u Srbiji dodeljuje se od 2004. godine za najbolji prilog objavljen na televiziji, radiju i u štampi (uključujući internet portale medijskih kuća), povodom Svetskog dana deteta i godišnjice usvajanja Konvencije UN o pravima deteta, a tema ovogodišnjeg konkursa bila je prevencija digitalno nasilje nad i među decom.
Nagrada za najprofesionalnije izveštavanje sadrži specijalno priznanje UNICEF-a - plaketu i medalju, a kompanija Telenor, kao dugogodišnji korporativni partner UNICEF-a u Srbiji, obezbedila je za svakog dobitnika tablet računar sa jednogodišnjim korišćenjem interneta.
Nagrade su uručili 20. novembra direktor UNICEF-a u Srbiji Michel Saint-Lot i Sanja Rajačić iz kompanije Telenor.
(SEEcult.org)