Otvaranje dosijea Žanke Stokić
Kulturni centar Reks pozvao je na javnu diskusiju o otvaranju dosijea čuvene srpske glumice Žanke Stokić (1887-1947), koja će biti održana 31. marta, povodom njene nedavne rehabilitacije odlukom Okružnog suda u Beogradu. Na razgovor su pozvani i autori/autorke koji su u skorije vreme pisali tekstove, radili umetničke projekte ili publikovali naučne radove u vezi sa likom i delom Žanke Stokić: istoričarka Olivera Milosavljević, dramski pisac Miodrag Ilić, radio kritičar Rasko Jovanović i glumica Maja Mitić.
Kulturni centar Reks pozvao je na javnu diskusiju o otvaranju dosijea čuvene srpske glumice Žanke Stokić (1887-1947), koja će biti održana 31. marta, povodom njene nedavne rehabilitacije odlukom Okružnog suda u Beogradu.
Na razgovor su pozvani i autori/autorke koji su u skorije vreme pisali tekstove, radili umetničke projekte ili publikovali naučne radove u vezi sa likom i delom Žanke Stokić: istoričarka Olivera Milosavljević, dramski pisac Miodrag Ilić, radio kritičar Rasko Jovanović i glumica Maja Mitić.
Kao uvod u diskusiju, biće predstavljen insert iz filma Koste Novakovića “Grešnica bez greha” (1927, ljubaznošću Muzeja kinoteke), audio snimak kabaretskog teksta u izvođenju Žanke Stokić, kao i insert iz pozorišne predstave “Cirque Macabre” (2002) Dah teatra.
Javna diskusija biće doprinos otvaranju dosijea Žanke Stokić, a svi zainteresovani pozvani su da učestvuju u pripremi debate prilaganjem relevantnih materijala preko sajta www.rex.b92.net/zs (dokumenata sa tekstom, slikom, tonskim zapisima, novinskih isečaka i drugih vrsta istorijskih podataka, zabeleženih sećanja, komentara…).
Unosi učinjeni do 30. marta biće dan kasnije predstavljeni i diskutovani na samom susretu.
Prema navodima Reksa, otvaranje dosijea Žanke Stokić danas se nameće kao politički i kulturni, istraživački i edukativni imperativ.
Nakon nedavne sudske rehabilitacije, na zahtev Lige za zastitu privatne svojine, kome je prethodilo uvođenje prestižne glumačke nagrade sa imenom Žanke Stokić, produkcija TV drame, predstave.., lik i delo te glumice postali su jedan od neupitnih simbola ogledanja i odigravanja današnjih i nekadašnjih društvenih i političkih događaja.
Veze između umetničkog poziva i talenta, građanskog morala, nacionalne časti, politike okupacije, kolaboracije i zločina-pored-nas, gurnute su, unisonim procesom martirizacije i u atmosferi sveopšteg nacionalističkog pomirenja, u neku vrstu politički korektnog zaborava, naveo je Reks.
Okružni sud u Beogradu početkom marta je poništio presudu protiv Žanke Stokić koju je doneo 3. februara 1945. godine Sud za suđenja zločina i prestupa protiv srpske nacionalne časti.
Žanka Stokić tada je proglašena krivom, jer je za vreme okupacije, kao članica beogradskog Narodnog pozorišta, učestvovala u “Veseljacima”, “Centrali za humor”, koje su bile pod blagonaklonom zaštitom nemačkog okupatora, a posebno zbog učešća u programima Radio Beograda u okviru dnevne emisije “Šareno popodne”.
Projekat “Malo verovatna misija” pomogli su Evropska kulturna fondacija i Ministarstvo kulture Srbije.
(SEEcult.org)