Pohvala scene Slađani Petrović Varagić i Miroslavu Kariću
Nagrada Pohvala za doprinos pojedinaca sceni savremene vizuelne umetnosti u Srbiji dodeljena je istoričarima umetnosti i kustosima Slađani Petrović Varagić iz Požege i Miroslavu Kariću iz Beograda, nakon Aukcije od nule koja je održana 14. juna u Magacinu u Kraljevića Marka u Beogradu, a glavni je izvor novčanog dela tog priznanja poniklog sa same scene.
Slađana Petrović Varagić nagrađena je na osnovu odluke žirija, a Miroslav Karić dobio je Pohvalu na osnovu glasova učesnika aukcije - umetnika koji su donirali radove i publike koja je učestvovala u nadmetanju.
Dobitnicima Pohvale pripada po 80.000 dinara, što je prihod od radova prodatih na višečasovnoj aukciji, koje je doniralo oko 40 umetnika. Radovi su prodavani po početnoj ceni od nula dinara.
Dobitnici Pohvale 2019.
Slađana Petrović Varagić, ugledna istoričarka umetnosti i kustoskinja, aktivna i kao programska koordinatorka Nezavisnog filmskog centra Filmart, poznata je najširoj javnosti i po hrabrom suprotstavljanju političkom uticaju u kulturi - kao svetao primer odbrane autonomije struke, istakao je žiri u obrazloženju.
"Kao osoba izuzetnog integriteta, Slađana se istakla tokom i nakon nezakonite smene sa mesta direktorke Kulturnog centra Požega i proglašenja za 'neprijatelja br. 1' lokalnih čelnika u tom gradu. Slađana je ujedno svetao primer profesionalizma, požrtvovanosti, posvećenosti, predusretljivosti i spremnosti na nove ideje i najrazličitije saradnje i tokom dugogogodišnjeg delovanja na nezavisnoj kulturnoj i umetničkoj sceni, i to ne samo u Srbiji, već i u regionu i šire. Samo kroz međunarodni studentski filmski kamp 'Interakcija' u Požegi, čija je programska koordinatorka, prošlo je više od 230 mladih dokumentarista iz više od 50 zemalja širom sveta. Kroz višegodišnji projekat Fotodokumenti doprinela je istraživanju i mapiranju fenomena kolektivizma na regionalnoj fotografskoj sceni, otvarajući diskurzivnim programom, izložbama i publikacijama i niz drugih pitanja koja se tiču strategija zajedničkog rada. Slađana posebno doprinosi i afirmisanju kritičkog mišljenja o savremenoj umetnosti kroz video produkciju Kritika na delu, kulturi sećanja na emancipatorske poduhvate malih zajednica kroz projekat Mladost u šezdesetoj, vidljivosti nezavisne scene i problema kulturne politike kao kourednica 'Maneka'… Njeno delovanje, između ostalog, jeste i poziv svima da se trgnu iz anesteziranog stanja i hrabro stanu u odbranu struke, izložene sve agresivnijim nasrtajima političkih, ekonomskih i drugih interesa", istakao je žiri, koji su činili Marko Rajković, Luka Knežević Strika, Ivan Zupanc, Vladimir Nikolić i Vesna Milosavljević.
Miroslav Karić, koji je takođe bio u užem izboru žirija, jedan od najaktivnijih kustosa savremene umetnosti u Beogradu, veliki poznavalac umetničke scene, uvek i svuda prisutan, otvoren i znatiželjan. "Krase ga izvrsne lične osobine koje ga čine omiljenim u zajednici. Izuzetno posvećen poslu, neumoran i prisan u komunikaciji, poseduje i dragocenu sposobnost povezivanja najrazličitijih aktera na sceni. Inicira i učestvuje u velikom broju lokalnih i međunarodnih projekata. Miroslav je neko ko bezrezervno pomaže drugima. Nikada smoren, uvek pun entuzijazma i elana, Mića Karić je i personifikacija otvorenosti Remonta - njegove matične organizacije, ali i čitave beogradske umetničke scene”, istakao je žiri u obrazloženju o užem izboru za Pohvalu, u kojem su bili i dr Irina Subotić, umetnica i medijska radnica Mirjana Boba Stojadinović, istoričar umetnosti i kustos Dušan Savić, kulturna radnica i programska direktorka Centra za kulturnu dekontaminaciju Aleksandra Sekulić i umetnik Goran Stojčetović.
Dobitnici Pohvale, inače, bili su u užem izboru i u protekle dve dodele nagrade Pohvala. Dugogodišnji su saradnici u različitim projektima, uključujući Fotodokumente, a 2017. godine bili su zajedno i umetnički direktori galerije Artget Kulturnog centra Beograda.
Za treću dodelu Pohvale pristiglo je bilo, na osnovu javnog poziva, više od 30 predloga.
Cilj pokretanja nagrade Pohvala je skretanje pažnje na brojne dobre prakse u razvoju umetničke scene: lične doprinose, značajne ideje, poduhvate, pomake, nova vrednosna merila, posebnost i inovativnost, koje često, zbog svoje specifičnosti, ali i nedovoljnog obraćanja pažnje, ostaju neprepoznate. Pohvala nije namenjena pre svega umetnicima za izložbe i radove, za šta već postoji niz nagrada različitih nivoa i usmerenja, već teži da prepozna i učini vidiljivijim brojne aktere koji ličnim zalaganjem, često van očekivanih formata i uz veliki trud kreiraju okosnicu scene - osmišljavaju rešenja za probleme koje institucije ignorišu, ili čak i one čijeg postojanja nismo svesni.
Novčani iznos Pohvale obezbeđuje se aukcijom doniranih umetničkih radova u kojoj su mogli da učestvuju svi koji su kupili čip sa brojem po simboličnoj ceni od 150 dinara.
Osim obezbeđivanja sredstava za nagradu, aukcijom se umetnost čini dostupnijom i ispituje se novčana vrednost koju su ljudi spremni da pridaju nekom delu u kontekstu krize tržišta umetnosti, kao i krize generalno u Srbiji.
Prvi dobitnici nagrade Pohvala su Saša Rakezić (Aleksandar Zograf), Dragan Protić (Škart) i Nikola Džafo, a svečano im je uručena 2015. godine u galeriji Remont.
Naredna dodela Pohvale održana je 2017. godine u Magacinu u Kraljevića Marka, a dobitnici tog priznanja bili su novinarka i urednica portala SEEcult.org Vesna Milosavljević, na osnovu odluke žirija, i umetnik Aleksandar Denić, na osnovu glasova učesnika aukcije.
(SEEcult.org)