• Search form

14.01.2013 | 14:15

Preslišavanje 10

Preslišavanje 10

Galerija Remont nastavlja 15. januara ciklus “Preslišavanje” izložbom radova Biljane Đurđević, Ivana Grubanova i Dejana Kaluđerovića, pripadnika mlađe generacije beogradskih umetnika koji su među najaktivnijima na međunarodnoj sceni. To je poslednja izložba u okviru projekta “Preslišavanje”, posvećenog predstavljanju osnovnih karakteristika scene.

Biljana Đurđević upravo je proglašena dobitnicom “Politikine” nagrade za najbolju izložbu 2012. godine, za postavku “Tamna šuma” u Legatu Čolaković u Beogradu, na kojoj je predstavila slike i animaciju, nakon učešća na 53. Oktobarskom salonu.

Prema rečima Biljane Đurđević, umetnost je za nju pre svega zadovoljstvo, a ako toga nema, nemoguće je raditi.

“U svom radu uglavnom sam vezana za muziku i književnost i to uvek inicira rad, koji posle i ne mora da bude direktno vezan za početnu ideju. Važnu ulogu u mom stvaralaštvu ima klasična muzika naročito period baroka, čiji način komponovanja i ritam koji se koristi u građenju kompozicije ima udela i u mom slikarskom pristupu. Svakodnevica, mediji, literatura, filozofija, filmovi, su odličan izvor prizora, senzacija za rad, kao i ponašanje ljudi, što je možda i najbitnije za ono što želim da prikažem”, navodi Đurđevićeva o svom radu.

     Biljana Ðurđević, Laboratorija 2, 90x130cm, ulje na platnu, 2009.

Rođena 1973. godine u Beogradu, gde je završila slikarski odsek na Fakultetu likovnih umetnosti (FLU) završila 1997. godine, a magistrirala 2000.

Samostalno predstavlja radove od 1998. godine.

Izlagala je u Muzeju moderne umetnosti Stokholm, Muzeju umetnosti u Haifi, Galeriju Davide Galo u Berlinu, kao i u Beogradu u MSU, KCB-u...

Učestvovala je i na brojnim grupnim izložbama u zemlji i inostranstvu (Ars Danubiana, Regensburg; FAQ Serbia, Austrian Cultural Forum, Njujork; Playlist, MSU Stokholm; Border District, Muzej Haugar, Oslo; The Artist’s Glance, Muzej Frissiras, Atina; On Normality, MSU Klagenfurt; Footnotes on geopolitics, market and amnesia, 2nd Moscow Biennale, Moskva; MSU Askona; Passion for Art – Kunst der Gegenwart, 35 godina Essl Collection, Klosternojburg; Zones of Contact, 15th Biennale of Sydney, Gallery of New South Wells; Napoli presente, posizioni e prospettive dell'arte contemporanea, Palazzo delle Arti Napoli, Napulj; New Painting, Galerija Lia Ruma, Milano; Troubled Times, Civico Museo di Guerra la pace “Diego de Henriquez”, Trst; Blood and Honey, Sammlung ESSL Privatstiftung, Austrija...).

Dela Biljane Đurđević nalaze se u javnim i privatnim zbirkama u zemlji i inostranstvu (Museet Moderna, Švedska; Podesta Collection, SAD; C Collection, Švajcarska; Muzej savremene umetnosti Beograd; Muzej Frissiras, Grčka; Essl kolekcija, Austrija; MSU Askona, Švajcarska itd.).

Bila je gostujući predavač 2010. i 2011. na Univerzitetu Parsons (The New School) u Njujorku, a na FLU u Beogradu radi kao docent.

Dejan Kaluđerović živi i radi u Beču, a od početka karijere u Beogradu sredinom 90-ih istražuje vezu konzumerizma i detinjstva kako bi analizirao proces formiranja identiteta i stabilnosti reprezentacijskih formi.

     Dejan Kaluđerović, Bite a carrot Bunny!

Većina njegovih slika, crteža, objekata, videa i instalacija, uključuju procese reciklaže, kopiranja i ponovnog izvođenja, stvarajući obrasce koji simuliraju mehaničku reprodukciju i kritikuju homogenost ugrađenu u popularnoj kulturi.

Rođen 1972. godine, Kaluđerović je takođe diplomirao 2002. na FLU u Beogardu, gde je dve godine kasnije i magistrirao. Studirao je 2003-2004. i na Akademiji primenjenih umetnosti u Beču.

Pored samostalnih izložbi u Beogradu, Ljubljani, Beču, Njujorku, Berlinu, Milanu, Istanbulu, Veneciji, učestvovao je i na brojnim međunarodnim grupnim izložbama (Prague Quadreniale, White Box NYC, Theaterformen Hanover, MSU Beograd, Manifesta 4 - Arhiv projekat, Frankfurt; I i IV Internacionalni Bijenale Peking, 43, 44, 45. i 46. Oktobarski salon Beograd; Muzej modern umetnosti, St. Étienne; Kunstpavillon, Innsbruck; Viennabiennale, 28. Međunarodni bijenale grafike, Ljubljana, Essl Museum, Beč).

Dobitnik je stipendija Atelier Tokio Bundeskanzelarmt Award, CEC-Artslink AIR, Unidee Residency, Cittadellarte - Fondazione Pistoletto, Kultur Kontakt Austria…).

Kaluđerovićevi radovi nalaze se u privatnim i javni kolekcijama u Austriji, Nemačkoj, Srbiji, Sloveniji, Velikoj Britaniji, Belgiji, Holandiji, Americi.

Za Ivana Grubanova, nekadašnjeg aktivistu i plodonosnog slikara i crtača, umetnost je paralelna institucija u kojoj kritički obrađuje teme iz javnog i istorijskog domena.

      Ivan Grubanov, iz serije Studije za spomen-obeležja, 2010.

Grubanov smešta mikronarative naspram kulisa zvanične istorije, postavljajući vaninstitucionalne zahteve za istinom i pravdom druge vrste, čineći alternativno izmirenje sa istorijskom odgovornošću. Istražuje granice umetnosti kao alata za dokumentaciju i interpretaciju istorije.

Rođen 1976. u Beogradu, diplomirao je na FLU, a proveo je dve godine kao predavač na Rijksakademie van beeldende kunsten u Amsterdamu, godinu dana u Delfina Studios u Londonu i u Casa de Velazquez u Madridu.

Samostalno je izlagao u Loock Galerie u Berlinu, Laboratorio 987 u okviru MSU Kastilje u Leonu, Le Grand Cafe Centre d’Art Contemporain u Sen Nazeru, Galeriji KCB-a i u Salonu MSUB, Nogueras Blanchard u Barseloni, Stroom Centru za savremenu umetnost u Hagu, RONMANDOS u Roterdamu...

U skorije vreme učestvovao je na grupnim izložbama u Gradskoj galeriji u Pragu, na 3. Bijenalu mladih umetnika u Bukureštu, na 10. Bijenalu u Istanbulu, na 1. Bijenalu u Solunu, u Institutu za savremenu umetnost i misao u Atini, u Museo d’Arte Contemporanea Sannio u Beneventu, u Muzeju Stedelijk, SMART Project Space i De Appel u Amsterdamu, u Drawing Center i Apex Art u Njujorku, Kunsthalle u Bernu, Forum Stadpark u Gracu, Office Baroque Gallery i Extra City u Antverpenu, South London Gallery, Blackwood Gallery u Torontu, Modernoj galeriji u Ljubljani, Henie Onstad Art Center u Oslu...

Izložba Biljane Đurđević, Kaluđerovića i Grubanova u Remontu deseta je u ciklusu “Preslišavanje”, a biće otvorena do 8. februara.

Serijal izložbi “Preslišavanje” osmišljen je kao predstavljanje osnovnih karakteristika scene.

Na izložbama se predstavljaju radovi do tri autora, grupisani po tematskim pristupima, fenomenima ili medijima. Uz izložbe, sastavni deo tog ciklusa čine predavanja, diskusije na najznačajnije teme i probleme koji su označili prvu deceniju XXI veka.

Kustoski tim projekta “Preslišavanje” čine istoričari umetnosti Saša Janjić, Slobodan Jovanović i Miroslav Karić, čije je profesionalno sazrevanje blisko vezano za rad generacije umetnika koja je tek stupala na umetničku scenu i čiji je dalji profesionalni razvoj kroz brojne aktivnosti i projekte ispratila.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.