Počela konferencija o kulturnom nasleđu
/ Kulturno nasledje
POČELA DVODNEVNA KONFERENCIJA "KULTURNA POLITIKA U OBLASTI KULTURNOG NASLEĐA I TRANSFORMACIJA INSTITUCIJA" Dvodnevna konferencija "Kulturna politika u oblasti kulturnog nasleđa i transformacija institucija" otvorena je danas u Palti Srbije. Regionalnu konferenciju je otvorio ministar kulture Nebojša Bradić, naglasivši da je konferencija dobrar metod kako se može ići u susret krizi i pronalaženju dobrih i kvalitetnih rešenja u pozitivnoj praksi naših institucija, kao i onih u regionu.
POČELA DVODNEVNA KONFERENCIJA "KULTURNA POLITIKA U OBLASTI KULTURNOG NASLEĐA I TRANSFORMACIJA INSTITUCIJA"
Dvodnevna konferencija "Kulturna politika u oblasti kulturnog nasleđa i transformacija institucija" otvorena je danas u Palti Srbije. Regionalnu konferenciju je otvorio ministar kulture Nebojša Bradić, naglasivši da je konferencija dobrar metod kako se može ići u susret krizi i pronalaženju dobrih i kvalitetnih rešenja u pozitivnoj praksi naših institucija, kao i onih u regionu.
- Diskusija koju ćemo voditi tiče se kulturnog nasleđa u Republici Srbiji, ali i ne samo u njoj, i verujem da će upravo prisustva naših kolega iz regiona, iz drugih zemalja, nama pomoći, da se dobro fokusiramo na ono što su naši tekući i budući problemi sa kojima moramo da se aktivno nosimo. Kulturno nasleđe ne pripada prošlosti. Ono je deo naše svakodnevnice, ono je deo budućnosti - rekao je Bradić. On je podsetio na neophodnost da se sagledaju mogućnosti koje proizilaze iz aktivnog korišćenja evropskih fondova i dodatnog uvođenja donatorstva u oblasti kulture.
Učesnici dvodnevne konferencije su danas analizirali položaj institucija koje se bave zaštitom, čuvanjem i proučavanjem kulturne baštine. Izlaganja su se, osim osvrta na statističke pokazatelje i pregled materijalnog stanja, stručnih potencijala i komunikacijskih prepreka, temeljila na objašnjenju uzroka problema i izostajanje realizacije planova, ponudivši, pritom neke od mogućih rešenja. Posebno je akcentovano iskustvo zemalja regiona kada je kulturna baština u pitanju, kao i zajednički projekti muzeja, naučnih instituta i zavoda za zaštitu spomenika. Na konferenciji su mapirani i problemi proistekli iz izmenjenih ekonomskih uslova.
- Ovde smo da definišemo, mapiramo probleme, da ih analiziramo i istraživačkim radom krenemo ka postavljanju sistemskih standarda, definisanim kroz strategiju, nove propise, kao i metodologiju koja će našu praksu približiti razvijenijim državama Evrope, a najpre omogućiti intenzivnu regionalnu saradnju. Pravo na nasleđe je segment opštih ljudskih prava, i dobar sistem očuvanja nasleđa pre svega treba da omogući njegovo ispoljavanje ideniteta, ali i poboljšanje kvaliteta života. Cilj nam je da našim građanima, kao i svima koji posete Srbiju, omogućimo da uživaju to pravo i bolji kvalitet života, u sredini bogatoj nasleđem - istakla je Dušica Živković, pomoćnica ministra za kulturnu baštinu.
Specijalni pomoćnik ministra kulture i član stručnog saveta konferencije Zoran Hamović je istakao da današnja konferencija predstavlja uvođenje u jednogodišnji posao.
- Danas otvaramo kontinuiranu raspravu o problemima nasleđa i sistematsku izgradnju stručnih kapaciteta za rešavanje tih problema. Pitanje na koje ćemo pokušati da damo odgovor je može li se i kako konstituisati uspešna poslovna politika ustanova zaduženih za kulturnu baštinu - rekao je Hamović.
Drugog dana konferencije o inovativnim idejama i dobrim praksama govoriće Tomislav Šola, profesor filozofskog fakulteta u Zagrebu, Andreja Rihter, ispred Muzeja savremene istorije iz Celja, kao i Marija Klara de Frajo Kamaho, ispred portugalskog Instituta za konzervaciju i muzeologiju.
Program konferencije može se preuzeti na zvaničnoj internet adresi Ministarstva kulture : www.kultura.gov.rs
(Saopštenje Ministarstva kulture)