POZORIŠNA MREŽA ZA MLADE - MEĐUNARODNA MREŽA - Diana Kržanić Tepavac
/ međunarodna kul...
ASSITEJ je nevladina organizacija koja ima za cilj da promoviše, prati i razvija pozorišnu umetnost za decu i mlade i da afirmiše pozorišno stvaralaštvo za mladu publiku. Ova organizacija inicira i realizuje programe kojima informiše stručnu i edukuje širu javnost o značaju i postignućima pozorišta za decu i mlade.
Kakva je društvena uloga i pozicija pozorišta za decu i mlade?
Odnos prema stvaralaštvu u kulturi za decu i mlade najbolje pokazuje stepen svesti i odgovornosti jednog društva prema razvoju i perspektivama samog društva. Umetnički dometi, uvažavanje srpskog pozorišta za decu i mlade o kome svedoče i priznanja i nagrade u svetu, ukazuju da se u Srbiji radi o ozbiljnom angažmanu i ulaganju umetničkih potencijala samih stvaralaca. Ali, kao i u drugim segmentima umetničkog i kulturnog delovanja, kultura za mladu publiku, a unutar nje pozorište za decu i mlade, nemaju adekvatno vrednovanje i zasluženo mesto. Može se govoriti još i o ionako već nedovoljnom pro-storu za kulturu u medijima unutar kojeg je ostavljen sasvim mali prostor za pozorište za decu i mlade. U tom smislu, odgovornost imaju i svi koji učestvuju u kreiranju kulturnih sadržaja za decu i mlade.
Kakvu saradnju i kakve odnose ima ASSITEJ Srbije sa drugi nacionalnim ASSITEJ centrima?
ASSITEJ Srbija ima intenzivnu i uspešnu saradnju sa drugim nacionalnim centrima unutar koje se dogovaraju i organizuju projekti razmene i saradnje i kroz koju se podržavaju bilateralni i multilateralni partnerski projekti članova. Predstava „Okamenjeni princ” Malog pozorišta „Duško Radović”, u saradnji sa pozorištem Corona La Balans iz Danske; projekat „Na periferijama Evrope” Malog pozorišta „Duško Radović” i Pozorišta lutaka „Pinokio”, u saradnji sa pozorištima Dramaten i Upsalla Stadsteater iz Švedske; predstava „Igra” pozorišta „Boško Buha”, u saradnji sa pozorištem Carte blanshe, Danska; predstava „Miracle” pozorišta „Boško Buha”, u saradnji sa pozorištima Batida, Danska, i IMMC Theatre, Turska, primeri su projekata nastalih kroz višegodišnju saradnju članova ASSITEJ-a.
Nacionalni ASSITEJ je u stalnom kontaktu sa Generalnim sekretarijatom ASSITEJ International i redovno obaveštava članstvo o aktuelnim događajima u svetu. Istovremeno, kroz mesečni bilten svetskog ASSITEJ-a obaveštava međunarodnu zajednicu o programima i događajima u Srbiji. Organizacija se angažuje oko učešća srpskih pozorišta na inostranim festivalima, šalje svoje predstavnike na značajne međunarodne manifestacije, predlaže i nominuje članove za međunarodne nagrade. Organizacija takođe poziva u goste važne aktere pozorišta za mladu publiku u međunarodnim okvirima koje upoznaje sa aktuelnom srpskom scenom.
Saradnja nacionalnih centara u ASSITEJ mreži ogleda se i kroz međunarodne skupove, gde se otkrivaju i definišu problemi i slabe tačke. Navodimo primer nedavno održane internacionalne radionice u okviru festivala u Danskoj, gde su svi inostrani gosti festivala tražili odgovore na pitanja : „Treba li pozorište da zavisi o prodaji karata?", „Treba li pozorište da postavlja tabu teme?", „Biti politički i socijano kritičan?", „Globalno pozorište?", „Umetničke slobode i uticaji drugih?"...
Organizacija sarađuje sa srodnim i paralelnim organizacijama i mrežama kao što su UNIMA, ITI, IDEA, Theatre Epicentre i drugim koje rade u oblasti pozorišta, drame i obrazovanja pod okriljem UNICEF-a, UNESCO-a, EU itd.
Ukoliko ste zainteresovani da pročitate tekst originalno objavljen u publikaciji, možete nas kontaktirati na projekat.prirucnik@gmail.com kako biste dobili svoj primerak.